Sińce na nogach i utrata apetytu po operacji

Witam Pana Doktorze!

Mam problem - jestem po operacji tętnicy szyjnej wspólnej lewej i podobojczykowej (stentowanie w obydwu przypadkach). Biorę lek o nazwie Ticlo 250 mg 2x dziennie oprócz tego jeszcze Polokard 150 mg. Biorę już 4 miesiące i byłoby wszystko dobrze, gdyby nie sińce na nogach od góry do dołu i twarz cała w nieregularnych czerwonych plamach. Te sińce pojawiły się niedawno, no i po tych lekach straciłam apetyt i schudłam, choć zawsze byłam szczupła, to teraz jestem chuda. Co robić proszę o poradę.

Z poważaniem.

KOBIETA, 65 LAT ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Trzeba w tej sprawie udać się na kontrolę i konsultację do chirurga naczyniowego. On powinien bezpośrednio zadecydować w jaki sposób postąpić z lekami jakie Pani przyjmuje. Leki w Pani przypadku podawane są w dużych dawkach. Myślę, że możliwym byłoby ich zredukowanie (dawek), a nawet wycofanie się z jednej formy leku. Trzeba wiedzieć, że tiklopidyna i kwas acetylosalicylowy działają podobnie na płytki krwi, więc myślę, że z jednej formy leku można by zrezygnować unikając skutków ubocznych. O tym jednak musi zadecydować prowadzący Panią chirurg naczyniowy.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty