Sine bóle brzucha i wzdęcia u 13-miesięcznego dziecka

witam moja 13 miesięczna córeczka od jakiegoś czasu ma silne bóle brzucha i wzdęcia tylko w nocy. W dzień nie chce jeść produktów mlecznych na noc pije mleko. Przypuszczam, że może to być nietolerancja laktozy. Jakie powinnam wykonać badania dokładnie? Badania chcę zrobić prywatnie.

W celu rozpoznania nietolerancji laktozy lekarz może zlecić następujące badania:

- wodorowy test oddechowy - pacjentowi będącemu na czczo podaje się określoną dawkę laktozy, a następnie mierzy się stężenie wodoru w wydychanym powietrzu. U osób z nietolerancją laktozy odnotowuje się przekroczenie normy stężenia wodoru w wydychanym powietrzu. Wszystko dlatego, że laktoza ulega fermentacji w jelicie grubym, w wyniku czego wytwarzają się spore ilości wodoru, które usuwane są przez drogi oddechowe. Jest to najbardziej pomocne nieinwazyjne badanie diagnostyczne;

- badanie pH stolca - kwaśne pH wskazuje na nietolerancję pokarmową, ponieważ niestrawiona laktoza zakwasza stolec;

- test doustnego obciążenia laktozą - badanie polega na podaniu pacjentowi laktozy, a następnie na oznaczeniu stężenia glukozy we krwi;

- próba eliminacyjna - przez dwa tygodnie należy stosować dietę bezlaktozową. Jeżeli w tym czasie objawy ustąpią, a po ponownym spożyciu laktozy znów się pojawią, można podejrzewać nietolerancję tego cukru;

- badanie molekularne polimorfizmu genu laktazy (LCT) - metoda potwierdzająca lub wykluczająca hipolaktazję typu dorosłych (ATH)