Siniaki i brak apetytu u dziecka

Mój synek ma bóle brzuszka oraz siniaki bez powodu w ogóle nie ma apetytu martwię się, że może być na coś chory. Nie wiem jakie mam mu porobić badania, nasz pediatra nie jest kompetentny. Proszę o odpowiedź.

Ania

Witam serdecznie!

Szkoda, że nie napisała Pani więcej o synku, istotny jest przede wszystkim wiek dziecka, jak się rozwija i czy chorował do tej pory na jakieś choroby, czy przyjmuje na stałe leki. Bez tych danych trudno będzie mi szczegółowo coś doradzić. Bóle brzucha u dzieci to częsty problem, zarówno w wieku niemowlęcym jak i przedszkolnym oraz szkolnym. W wielu przypadkach mają charakter czynnościowy czyli wynikają np. z niedojrzałości przewodu pokarmowego, w innych sytuacjach mogą być wynikiem chorób - np. celiakii, chorób zapalnych, pasożytniczych lub nawet nowotworowych. Bardzo istotne jest zbadanie dziecka i w razie konieczności wysłanie na badanie USG jamy brzusznej. Istotne jest także to czy dziecko przybiera prawidłowo na wadze, czy nie ma niedowagi, kiedy rozpoczął się problem z bólami brzuszka czy nie ma np. związku z jakąś zmiana w życiu dziecka (rozpoczęcie przedszkola, zmiana miejsca zamieszkania itp). Z badań dodatkowych można wykonać badanie morfologii krwi z rozmazem, OB lub CRP, TSH. Dodatkowo badanie kału na pasożyty. Radziłabym przede wszystkim poszukanie dobrego lekarza pediatry, ponieważ najcenniejsza jest możliwość całościowej oceny dziecka przy osobistym kontakcie oraz znajomość jego stanu zdrowia praktycznie od momentu poczęcia - a więc możliwość rozmowy z rodzicami. Pozdrawiam

warto zrobić usg jamy brzusznej, badania układu krzepnięcia, morfologii, w razie wątpliwości warto skonsultować się z hematologiem