"Skacząca" waga w II fazie Dukana - jak to możliwe?

Jestem kobietą, mam 60 lat. Zaczęłam stosować dietę Dukana 16.11 z wagą 58,3kg przy wzroście 159 cm. 4 dni I faza - minus 1,3 kg. Teraz II faza i oto rezultaty: 21. 11. - 56,5 kg 27.11. - 56,1 kg 30.11. - 56,7 kg 1.12. - 55,5 kg 2.12. - 57,0 kg Ważę się zawsze rano na tej samej wadze. Diety przestrzegam rygorystycznie ( nie jestem głodna, ale jem tylko dozwolone produkty). Jak może skoczyć waga o 1,5 kg z dnia na dzień? Co mam robić? Jestem naprawdę zrozpaczona. Bardzo proszę o odpowiedź.

Witam.

Przede wszystkim dieta dukana nie jest polecana każdemu i w każdym wieku. Radziłabym zaprzestać jej stosowania jeśli ma Pani jakiekolwiek problemy zdrowotne, które mogą znacznie się pogorszyć podczas diety i po jej stosowaniu. Masa ciała może zmieniać się z dnia na dzień w granicach 1-2 kg z różnych przyczyn np. pogody (która wplywa na gromadzenie się wody w organizmie), towarzyszących chorób, aktywności fizycznej i wielu innych przyczyn.

Obiektywnym pomiarem nie jest sprawdzenie kilogramów, ale składu masy ciała czyli % zawartości tkanki tłuszczowej, wody i tkanki mięśniowej – taki pomiar może Pani wykonać u każdego dietetyka. Proszę również zwrócić się do specjalisty po dobór odpowiedniej diety dla wieku, aktywności fizycznej, stylu życia i współistniejących chorób, ponieważ nieumiejętne stosowanie diet odchudzających może czasem przynieść więcej szkód aniżeli korzyści.

Pozdrawiam.