Skąd biorą się problemy z oddawaniem moczu?

Witam serdecznie. Zadawałem już wcześniej pytanie na Państwa serwisie, bo miałem problem z oddawaniem moczu. Wykonałem badania, po zrobieniu kolejnych testów okazało się, że w krótkim czasie wzrósł u mnie poziom PSA. Pani ekspert zaleciła mi wykonanie kolejnych badań (USG gruczołu krokowego, badanie per rectum, biopsja gruczołu i oznaczenia chemiczne). Serdecznie dziękuję za odpowiedź. Byłem u urologa prowadzącego, zalecono obserwację i ewentualną cystoskopię cewki moczowej (prawdopodobnie pod koniec marca 2012). Problemy z oddawaniem moczu mi się pogłębiają. Po tych zabiegach pojawiły się większe zaparcia i trudności w oddawaniu stolca. Przy pierwszej porannej potrzebie oddawania moczu i stolca następuje kompletna blokada. Po prawie 20 minutach napierania oddaję mocz (słaby) i stolec. Ostatnio miałem krwiste stolce. Po przeprowadzeniu w Klinice rektosigmoidoskopię jelita grubego stwierdzono w kanale odbytu hemoroidy. Po zastosowaniu Proktis-M krwawienie ustało, ale dalej problem z oddawaniem moczu i stolca pozostały.

Moje pytania: 1. Czy zabiegi chirurgiczne miały i mają wpływ na trudności w oddawaniu stolca? 2. Czy problemy z oddawaniem stolca mają wpływ na oddawanie moczu. Relacja pęcherz moczowy i kiszka stolcowa? Dziękuję.

Witam serdecznie!

Nie sądzę, aby przebyty zabieg miał wpływ na nasilenie zaparć. Zaparcia z kolei mogą mieć teoretycznie wpływ na oddawanie moczu (masy kałowe zalegające w jelitach mogą uciskać pęcherz moczowy oraz drogi odprowadzające mocz).

W leczeniu zaparć podstawową rolę odgrywa dieta - musi Pan spożywać dużo błonnika (warzywa, produkty pełnoziarniste, owoce, unikać pieczywa jasnego, wyrobów mącznych - ciast, klusek itp). Warto codziennie przez 2-3 tygodnie spożywać 1 łyżkę otrąb - np. zmieszanych z jogurtem naturalnym. Warto unikać pokarmów tłustych, ale używać oliwy z oliwek (działanie przeczyszczające). Można także spróbować kuracji probiotykami (Actimel lub preparaty z apteki - np. Trilac, Lacidofil). Koniecznie należy wypijać 1,5-2 l płynów. Można także przez jakiś czas spróbować stosować preparatów z apteki - np. lactulosum (1 łyżka na czczo) przez 2-3 tygodnie.

Pozdrawiam serdecznie,
Lek. med. Agnieszka Barchnicka