Skąd ból żołądka w ciąży?

Witam. Mam 28 lat, jest to moja druga ciąża - pierwszą poroniłam w  8tc. Ostatnią miesiączkę miałam 29.04. Jest to mój 8tc (o ile dobrze policzyłam). Od praktycznie samego początku kiedy się dowiedziałam o ciąży, czyli od 4 tygodnia, zaczął mnie boleć żołądek, nie ważne czy coś zjem czy nie - czuję ssanie w żołądku i boli tak, jakbym była głodna, chociaż nie jestem.

Od rana nie jest to aż tak uciążliwe, bo zwykle coś robię i po prostu o tym nie myślę, ale najgorzej jest wieczorem. Czasami boli mnie tak, jakbym miała grypę żołądkową. Dodam tylko, że nie wymiotowałam ani razu, ale czasami odnoszę wrażenie, że gdybym wymiotowała to by mi było lepiej.

Staram się nie brać żadnych leków przeciwbólowych żeby nie zaszkodzić maleństwu, ale wczoraj już nie wytrzymałam i wzięłam n**** (lek rozkurczowy). Przed ciążą nie miałam problemów z żołądkiem, więc nie mam pojęcia od czego boli mnie w czasie ciąży. Obecnie 3 x dziennie biorę d**** (hormon gestagenny) i 1 x dziennie witaminy dla kobiet ciężarnych.

Bardzo proszę o informację czy taki ból żołądka w ciąży może mieć jakiś negatywny wpływ na dziecko oraz co zrobić, żeby mi było lżej. Kiedy takie bóle mijają? Dziękuję i pozdrawiam.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Najprawdopodobniej ból, który Pani odczuwa, spowodowany jest zwiększonym stężeniem progesteronu w Pani krwi. Zwykle efekt działania tego hormonu ujawnia się dopiero w drugim trymestrze - wiele kobiet zaczna wtedy cierpieć na zgagę. Niektóre ciężarne mają jednak tego typu objawy już od pierwszych tygodni ciąży.

Proszę spróbować stosować siemię lniane, jeść częściej lecz mniejsze porcje, unikać tłustych potraw, kłaść się spać co najmniej 2 godziny po ostatnim posiłku. Może Pani zastosować również leki zobojętniające kwas solny (dostępne bez recepty).

Sam ból nie wpływa negatywnie na Pani dziecko.

Pozdrawiam serdecznie!