Skąd jest ten śluz? Jak się go pozbyć i co mi jest?

Cześć, mam 14 lat, od 2 lat miesiączkuje. Rok temu z mojej pochwy zaczął wydzielać się śluz, był on bezbarwny i nie przeszkadzał mi. W internecie przeczytałam, że wystarczy nosić wkładki. Jednak o kilku dni pojawił się u mnie ciemny brązowy śluz.

Nie wiem co to jest i denerwuje mnie to, ponieważ jest obfity. Czytałam, że to prowadzi do zakażenia albo to z powodu współżycia z drugą osobą.
Skąd się wziął ten śluz? Jak się go pozbyć? Co mi jest? Z czego to wynika?
Proszę o pomoc

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Jeśli współżyjesz płciowo, to brązowa wydzielina może być objawem ciąży (należy wykonać test ciążowy). Może to być również oznaką zakażenia dróg rodnych. Jeśli jednak nie współżyjesz, to żadna z tych wersji nie jest prawdopodobna. W takim układzie, podbarwione krwią upławy mogą być np. objawem owulacji (szczególnie jeśli pojawiły się mniej więcej 2 tygodnie przed spodziewaną miesiączką) lub plamieniem poprzedzającym bezpośrednio wystąpienie miesiączki. Jeśli sytuacja będzie się powtarzać i podbarwiony krwią (brązowy) śluz będzie obfity w kolejnych dwóch cyklach, konieczna będzie wizyta u lekarza-ginekologa.
Pozdrawiam!