Skąd różnica w wieku ciąży?

Witam, Mam pewne obawy co do wieku ciąży, gdyż ostatnią miesiączkę miałam 30.09 więc z obliczeń wynika że to 5 tydzień, natomiast zrobiłam badanie BHCG i z niego określono 4 tydzień ciąży. Skąd ta różnica? Czy mam się niepokoić? Nadmienię, że mojej ostanie ciąże obumarły w 19 tc i 16 tc, dlatego teraz każda nie ścisłość rodzi moje ogromne obawy. Wizytę u mojego lekarza mam zaplanowaną na 13.11, a chciałabym uspokoić się wcześniej. Proszę o wyjaśnienie mi tego tematu.

Lek. Marta Gryszkiewicz

Dynamika narastania poziomu beta-hCG jest bardzo silnie zmienna osobniczo, dlatego ma charakter wyłącznie poglądowy. Nie należy się absolutnie sugerować wynikiem tego badania.
Póki co za wiek ciążowy należy uznać wyliczenia z reguły Naegelego wg ostatniej miesiączki.
Zostanie to zweryfikowane w badaniu USG wykonywanym między 10 a 12 tyg. (tzw USG genetyczne) na podstawie zmierzonych konkretnych parametrów płodu.
Jeśli będzie różnica między wiekiem ciążowym wyliczonym z USG i OM, za wiarygodniejsze uznaje się badanie ultrasonograficzne i na jego podstawie wyznaczany jest termin porodu.
Proszę być dobrej myśli, póki co nie ma powodów do niepokoju.