Skąd się bierze autyzm?

Wielokrotnie pojawiały się w mediach różne przyczyny autyzmu, ale żadna z nich nie jest do końca potwierdzona. Czy są już ustalone jakiekolwiek pewne przyczyny autyzmu?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Do dziś naukowcom nie udało się ustalić przyczyny autyzmu. Co kilka miesięcy pojawiają się doniesienia o nowych odkryciach, jednak tak naprawdę dalej wiemy niewiele. Wiadomo, że istnieje pewna genetyczna predyspozycja do zachorowania na autyzm, ale muszą też wystąpić czynniki, które ją uruchamiają. Wiemy, że autyzm ma podłoże neurobiologiczne i że ośrodkowy układ nerwowy dziecka z autyzmem jest bardziej wrażliwy na działanie różnych czynników, np. alergenów, wirusów, sztucznych barwników itp.

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Niestety nie. Wpływ może mieć szereg rzeczy od genetyki po zajścia okołoporodowe czy niehigieniczny tryb życia matki (alkohol w ciąży czy narkotyki). Nadal nie jest ostatecznie postawiona przysłowiowa kropka na i. Obecnie około jedno dziecko na pięćdziesiąt rodzi się autystyczne, częściej zapadają chłopcy.
Pozdrawiam AM