Skąd się bierze w człowieku akt autoagresji?

Choruje na chad, dwukrotnie w stanie mieszanym ( w odstępie ok pół roku) dokonałam samookaleczenia ( niestety potrzebna była pomoc medyczna), moje pytanie brzmi dlaczego tak się dzieje?nigdy wcześniej i od tamtej pory nie robiłam sobie krzywdy . Skąd się bierze w człowieku akt autoagresji? czy to możliwe że to przez chorobę?

Szanowna Pani,

zachowania autodestrukcyjne wynikają z potrzeby ukarania się, lub rozładowania cierpienia psychicznego, w wyniku odczuwanej złości oraz zachowań agresywnych, które są przekierowane na siebie. Organizm wytwarza dużą ilość opioidów, co powoduje, że osoba nie czuje bólu, tylko czuje ulgę. Autoagresja może być związana różnymi czynnikami, które pojawiają się w procesie socjalizacji osoby dorastającej, np. z zaniedbaniem emocjonalnym, pewny opuszczeniem, niedostępnością uczuciową matki, pojawia się w rodzinach, gdzie ojciec jest nieobecny, stale pracuje, nie dając jednocześnie wsparcia matce, w takich rodzinach, gdzie rodzice żyją obok siebie i często w rodzinach dysfunkcyjnych, gdzie matka sama boryka się z różnego rodzaju trudnościami, a dziecko spełnia oczekiwania i potrzeby matki. Potrzeby dziecka są deprecjonowane, nie ma praw i nie ma prawa mieć potrzeb, jest traktowane jak przedmiot, jak zabawka. Są to schematy rodzinne, które powielane są z pokolenia na pokolenie (wzory postępowania). Wiele z tych matek również było źle traktowanych przez swoich rodziców. Wymagana jest praca z psychoterapeutą.
Pozdrawiam serdecznie

Dzień Dobry Pani,

Z Pani relacji domniemam, że trudne (nie przepracowane) doświadczenia z przeszłości mogły wpłynąć na teraźniejszość i stąd czyn autoagresywny?

Serdeczności i zwyczajnej pomyślności Pani życzę,

irena.mielnik.madej@gmail.com tel. 502 749 605