Skąd się biorą plamienia trwające do połowy cyklu?

Mam kłopot. Od stycznia tego roku zrezygnowałam z antykoncepcji. Planujemy z mężem drugie dziecko (pierwsze ma ponad 3 latka). Od marca, gdy zaczęliśmy starania, występują u mnie dziwne objawy. Po miesiączce, która trwa 6-7 dni mam plamienia do połowy cyklu, potem w połowie mam silny ból, lekarz powiedział, że ten ból to właśnie owulacja i po tym plamienie ustaje.
Jak wspominałam, staramy się o dziecko i martwię się, że te plamienia mogą mieć wpływ na problemy z zajściem w ciążę.
Byłam u lekarza, lecz zbagatelizował ten objaw.

Redakcja abcZdrowie

Plamienia oraz ból brzucha w połowie cyklu mogą być związane z owulacją. Za plamienia odpowiada podwyższony poziom estrogenów we krwi w okresie przedowulacyjnym, ból natomiast może być wywołany przez wzrastający pęcherzyk Graafa, który drażni otrzewną.

Każde plamienie międzymiesiączkowe powinno być wyjaśnione - tylko lekarz, który zbierze wywiad i wykona badanie może stwierdzić, czy objawy są wynikiem choroby, czy towarzyszą owulacji.
Proszę obserwować objawy i jeżeli będą wciąż niepokojące lub ulegną nasileniu, udać się ponownie do lekarza.