Skąd ta bolesność piersi i guzki?

Witam.

Mam 14 lat. Miesiąc temu wykryłam w prawej piersi guzka, który pod wpływem dotyku bolał. Strasznie się wystraszyłam. Powiadomiłam o wszystkim mamę - powiedziała mi, że może niedługo dostanę okres. Dodam, że nie miesiączkowałam od 5 miesięcy, co przy okazji też mnie niepokoiło.

Po kilku dniach pierś przestała boleć, ale stała się jakby trochę jędrniejsza i nieco twardsza. Po tygodniu w drugiej piersi wyczułam małe, przesuwalne guzki, które w ogóle nie bolały. Boję się iść z tym do lekarza. Dodam jeszcze, że wczoraj dostałam okres. Czy możliwe jest, że to przez długą przerwę w miesiączkowaniu? Bardzo się denerwuję ..

Witaj.

W Twoim wieku, zgrubienia lub nierówności wykrywane w piersiach związane są zazwyczaj z dojrzewaniem, a nie z poważną chorobą.

Niemniej, choć w tym okresie miesiączki mogą występować nieregularnie, przerwa 5 miesięczna w miesiączkowaniu moim zdaniem wymaga uwagi. Może być związana z różnymi zaburzeniami hormonalnymi, stresem, uprawianiem sportu lub odchudzaniem.

Myślę, że warto byłoby abyś jednak odwiedziła lekarza. Lekarz zbada Cię i oceni, czy wszystko w porządku. Dla wspracia warto poprosić Mamę aby Ci towarzyszyła.

Pozdrawiam serdecznie