Skąd te bóle w nadbrzuszu?

Witam, jestem kobietą i mam 22 lata. Jem różne rzeczy, i smażone i gotowane. Staram się jeść owoce i warzywa a unikać cukrów i soli. Nie jem fast foodów w ogóle. Przyjmuje tabletki antykoncepcyjne od ponad roku. Od roku miałam stresująca pracę i nieregularnie się odżywiałam. W pracy jadłam szybko albo wcale. Od pół roku zauważyłam, że po większej ilości alkoholu albo też większej kolacji miewam bóle w nadbrzuszu. Zazwyczaj występują w nocy i ustępują nad ranem. Robiłam USG i wszystko wyszło dobrze. Badania wątroby i brzucha wyszły tak sobie. RBC - 4,58 HCT - 38,2 HGB - 11,6 PLT - 283 WBC - 5,3 OB - 23 TSH - 0,83 ALT - 98 AST - 44 Glukoza - 90,8 ! od razu zaznaczam, że nie proszę o opis wyników, tylko umieszczam je tu, aby lekarz, który to przeczyta miał przejrzyste informacje. Zapisałam się do gastrologa ale muszę czekać ponad miesiąc. Czy Państwo moglibyście mi pomóc w jakichś ustaleniach, tego co mi dolega? Wizyta jest późno a ja się troszkę martwię. Nie wiem czy to wina tabletek, ciągłych nerwów, alkoholu (choć piję rzadko i mało) czy odżywiania. Z góry dziękuję. Pozdrawiam

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!

Opisywane przez Panią dolegliwości bólowe nadbrzusza mogą wskazywać chorobę wrzodową dwunastnicy.  Charakterystyczne dla tej jednostki chorobowej są bóle nadbrzusza w nocy, bóle głodowe (poprawa po spożyciu posiłku). Dolegliwości może zaostrzać alkohol.  Typowa jest sezonowość - nasilenie w okresie wiosennym i jesiennym. Prawie zawsze ta jednostka powiązana jest zakażeniem Helicobacter pylorii.

Dlatego w celu diagnostyki warto jest wykonać badanie gastroskopii z testem na obecność H. pylorii. Również można wykonać sam test oddechowy na obecność tego patogenu. W razie potwierdzenia będzie konieczne leczenie antybiotykami w celu eradykacji bakterii. Oczywiście ostateczne rozpoznanie może postawić tylko lekarz, który osobiście zbierze wywiad, przeprowadzi badanie i będzie miał do wglądu wszystkie wyniki.

W czasie oczekiwania na wizytę lekarz pierwszego kontaktu może przepisać leki, które by działały łagodząco na dolegliwości, np. inhibitor pompy protonowej.

Serdecznie pozdrawiam!