Skąd to osłabienie w ciąży?

Witam.

Mam 24 lata, ostatnio okres miałam 27.08.2010, jestem z wyliczeń lekarza w 15 tyg ciąży. Ostatnio badania robiłam w 10 tyg. ciąży i wszystko było oki, ale teraz się martwię, bo strasznie nie mam sił, najchętniej całe dnie spędziłabym w łóżku, każdy mi mówi że jestem bardzo blada, łamią mi się paznokcie i wystąpiły białe plamki na moich paznokciach, a do tego nie mogę przytyć (waga teraz 58, wzrost 167) do 12 tyg. wymiotowałam i schudłam 3 kilogramy, a teraz wymioty ustały ale nie mam apetytu i przybyło mi niecały kilogram.

Ciężko jest mi dobrać jakikolwiek jedzenie bo czasami kończy się to wymiotami i dodatkowo męczą mnie wzdęcia, czy na tym etapie ciąży dolegliwości są normalne, czy ze mną jest coś nie tak. Bardzo się boję bo wcześniejsza ciąże miałam usuniętą w 8 tygodniu, a teraz bardzo chcę tego dziecka, proszę o pomoc. Ela

24 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

W wczesnym etapie ciąży pojawiają się u ciężarnych nudności, wymioty i inne zaburzenia dyspeptyczne.
Nie są one szkodliwe o ile nie doprowadzą do odwodnienia i zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej.

Opisane dolegliwości nie muszą sugerować zagrożenia dla dziecka. Podczas ostatniej wizyty był oceniony dobrostan płodu i skoro nie było żadnych odchyleń od normy to nie ma powodów do niepokoju.
Należy pozostać pod kontrolą lekarza prowadzącego i wykonywać regularne badania, a w przypadku niepokojących objawów zgłosić się jeszcze przed regularną wizytą.

W sprawie żywienia proponuję skonsultować problem z dietetykiem.