Skąd u mnie natrętne myśli, że mogłabym go uderzyć?

Witam. Od paru miesięcy lecze się u lekarza rodzinnego. Boje się o siebie. Nigdy nie mialam żadnych zaburzeń psychicznych. Jednak ogromny problem mojego taty, sprawił, że zaczęłam leczyć się lekami trittico i tranxene. Na początku było łagodnie. Kołatanie serca, drżenie rąk i dretwienie kończyn. Do tego dochodziła bezsenność. Teraz zasypiam wieczorami. Pod warunkiem, że nie jestem sama. Gdy mój partner idzie dalej. Pracy na nocke to leki wracają. Boje się być sama w domu. Boje się ze ktoś przyjdzie, że coś się stanie. Ponadto czasami jak sobie siedzimy to nagle nachodzi mnie straszne zdenerwowanie, całkowicie bez powodu. Czasami mam w myślach czarne scenariusze, że mogłabym go uderzyć, czy coś mu zrobić. Po chwili to przechodzi, bo wiem, że go kocham i nigdy w życiu nie byłabym w stanie go skrzywdzić. Natomiast te myśli są coraz bardziej natretne. Nie rozumiem siebie. Myślałam o psychoterapii, ale jako studentka nie za bardzo stać mnie na wizyty co tydzień (100-200zl za wizytę). Do tego dochodzi to, że boję się, że lekarze, terapeuci uznają mnie za wariatke i zamkną w szpitalu. Naprawdę chciałabym sobie pomóc, ale nie wiem jak.

Na pewno nikt Panią nie uzna za wariatkę. Z Pani opisu można domniemać, że cierpi Pani na nerwicę lękową, która nie jest chorobą psychiczną, ale pewnego rodzaju zaburzeniem. Zaburzenia lękowe są informacją, że pacjent przeżywa pewne trudne doświadczenia, lecz sam nie ma do nich dostępu. Aby poznać swoje nieuświadomione motywy działania, najlepszym krokiem jest psychoterapia, która umożliwia pracę nad źródłem swoich zachowań i reakcji ciała. Pierwszym elementem leczenia jest właściwe zdiagnozowanie nerwicy lękowej. Następnie terapeuta stara się uzmysłowić pacjentowi, jakie przejawia wzorce zachowań, aby zrozumiał je i wyklarował nowe sposoby radzenia sobie. Często okazuje się, że nerwica ma podłoże w zakorzenionych traumach. Wtedy terapeuta pomaga zaakceptować nieuchronność wydarzeń, a pacjent uczy się żyć z ubiegłymi doświadczeniami. Osoba z nerwicą lękową odczuwa też problemy na tle poznawczym. Ma ograniczoną pamięć, a w przypadku ataków lękowych może doświadczać chwilowych amnezji. Towarzyszy temu brak koncentracji uwagi i występowanie natrętnych myśli. Człowiek dotknięty nerwicą lękową doświadcza też odrealnienia i postrzega rzeczywistość w swój wymyślony sposób. Objawy emocjonalne natomiast skupiają się wokół stanów lękowych i są związane z niepokojem, atakami paniki i fobiami. Osoba ta jest stale przygnębiona, apatyczna i ma brak motywacji do działania. Popularne metody to psychoterapia poznawczo-behawioralna oraz terapia psychodynamiczna.