Skąd wziął się u mnie napadowy lęk paniczny?

Witam, Choruję od ponad roku na napadowy lęk paniczny - skąd taka choroba mogła u mnie się pokazać, jak długo może trwać leczenie? Dochodziło u mnie do duszności, pocenia się rąk, szybszego bicia serca, w gardle tak jakbym miała się udusić - zaraz uciekałam na pogotowie, nikt nie potrafił mi pomóc. Przez parę miesięcy szukanie przyczyny, od lekarza do lekarza, przy tym problemy duże z pęcherzem, aż w końcu trafiłam do kardiologa. Pani doktor po badaniach stwierdziła, że to nie od serca i że mam się wybrać do psychiatry i tu diagnoza postawiona. Od jednych leków było mi samej dzieżko (za duża dawka jak dla mnie). Teraz leczę się w innej poradni, jest dużo lepiej, ale napady nadal się powtarzają. Obecnie zażywam leki, tym sobie pomagam przy tym złym samopoczuciu. Pozdrawiam, Edyta

Witam!
Pani problemy wynikają z nasilonego lęku. Lęk może prowadzić do występowania dolegliwości fizycznych, m.in. takich, jakich Pani doświadcza. Warto oprócz leczenia farmakologicznego rozpocząć psychoterapię.
Lęk powstaje w naszym umyśle i zwykle zaburzenia z nim związane wywoływane są przez wewnętrzne konflikty i problemy. W trakcie psychoterapii może Pani pracować nad przyczynami powstawania Pani problemów oraz rozwiązywać je. Jest to także możliwość wewnętrznego rozwoju i poprawy samopoczucia.
Dzięki uczestnictwu w terapii może Pani wpłynąć na poprawę swojego stanu zdrowia oraz wzmocnić efekty leczenia farmakologicznego.
Pozdrawiam

Szanowna Pani Edyto,

jeśli farmakoterapia nie przynosi optymalnych rezultatów, wskazana byłaby psychoterapia CBT (poznawczo - behawioralna), jest to metoda leczenia zaburzeń lękowych, nerwicowych i depresyjnych, o określonej strukturze, ukierunkowana na cele i problemy pacjenta "tu i teraz", terapeuta i pacjent współpracują razem nad zidentyfikowaniem i zrozumieniem problemu w kontekście związku, jaki występuje pomiędzy myślami, emocjami i zachowaniem danej osoby. Proces terapeutyczny polega na modyfikacji sposobu myślenia i przekonań - to wpływa na rodzaj i natężenie odczuwanych emocji oraz zachowanie.
W Pani przypadku odpowiednio dobrane leczenie (psychoterapia), może być szansą na poprawę samopoczucia i zmniejszenie objawów. Psychoterapia podobnie jak farmakoterapia jest formą leczenia. Należy dotrzeć do przyczyny problemu, aby zrozumieć błędne koło paniki.
Pozdrawiam serdecznie