Skakanie na skakance, brzuszki i jazda na rowerze?

Witam, nazywam się Milena, mam 14 lat i 167 cm wzrostu oraz ważę 69kg. Chciałabym schudnąć, ograniczam się z posiłkami ale nie chodzi o dietę tylko o ćwiczenia, więc postanowiłam codziennie skakać na skakance jakoś 15-30 min, robić ok. 200 brzuszków, jeździć na rowerze stacjonarnym ok 15 min. Jeśli trzeba to poświęcę więcej czasu na ćwiczenia. Mój cel to schudnąć ok. 10 kg do wakacji i mieć ładne ciało. Jeślibym mogła to poprosiłabym jeszcze o inne ćwiczenia które by wysmukliły w szybkim czasie moje nogi (w szczególności uda), brzuch oraz pupę ;) Czekam na odpowiedź.
14 LAT ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam!

W Twoim wieku dieta odchudzająca jest przeciwwskazana, ponieważ Twój organizm jeszcze się rozwija i dlatego potrzebuje odpowiedniej ilości składników odżywczych. Oczywiście możesz wprowadzić kilka zasad zdrowego żywienia, jak wykluczenie słodyczy, fast foodów, picie dużej ilości wody, regularne spożywanie 4-5 posiłków dziennie.

Dobrze, że stawiasz na aktywność fizyczną. Dobór ćwiczeń jest zasadniczo dość dobry, ale mam kilka uwag: pomocne w utracie tkanki tłuszczowej są dwa schematy treningowe: ćwiczenia aerobowe (przypuszczalnie właśnie ten schemat realizujesz) oraz trening interwałowy (czyli ze zmienną częstotliwością - np. naprzemienne bardzo szybkie skakanie na skakance i wolne skakanie).

Skupmy się jednak na aerobach - powinny być one stosowane przynajmniej przez 40minut, około 5 razy w tygodniu (plus obowiązkowo rozciąganie po, a w miarę możliwości też przed treningiem). Jeśli chciałabyś spróbować interwałów koniecznie poczytaj lub spytaj, ponieważ ma on wiele specyficznych reguł.
Te ćwiczenia, które wybrałaś (rower i skakanka) są dobre jeśli chodzi o mięśnie nóg (jeszcze raz podkreślam rolę rozciągania! Nie tylko zapobiega kontuzjom, ale także zapobiega nadmiernemu rozrostowi mięśni). Uważaj na skakankę, ponieważ przy dłuższym czasie skakania (powyżej 15 minut) bez odpowiedniego przygotowania (stopniowego zwiększania ilości skoków oraz zmiany "stylu" w trakcie skakania) bardzo łatwo o kontuzję!

Dodatkowo z ćwiczeń na nogi polecam zestaw Tamilee Webb lub Pilates, czy 8 minute legs i buns - około 4 razy w tygodniu.
pozdrawiam