Skąpa miesiączka w czasie przerwy w antykoncepcji hormonalnej

Witam serdecznie !!! Mam 22 lata i od 3 lat jestem mamą. Antykoncepcję hormonalną N***** stosuję również od ponad 3 lat, zazwyczaj regularnie, zdażały się stosunki bez dodatkowego zabezpieczenia i nic się nie działo tzn. nie zaszłam w tym czasie w ciążę, a były to stosunki tzw. do końca. W listopadzie zeszłego roku lekarz ginekolog stwierdził, że mam obniżoną macicę i powinnam używać kulki K*****. Dodam że moj (BYŁY) lekarz ginekolog, który wcześniej był moim lekarzem i prowadzil ciążę i długo jeszcze po ciąży twierdził, że wszystko jest ok. Często odwiedzałam ginekologa, ponieważ miałam problemy z bólami jajnikow i zapalenia. Dostawalam leki, czopki itp. Po czasie okazało się, że obniżona macica jest tego powodem i dlatego też podczas stosunku odczuwam ból i ucisk. Nie rozumiem tego wogóle. Podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej niegdy nie miałam problemów z miesiaczka. Już 2 miesiace z rzędu jest ona mega skąpa i dziwna. 2 miesiące temu jeszcze jakoś bardziej obfita była niż ta obecna (przed tą miesiaczką nie współżyłamam). Tabletki zazwyczaj kończe w sobote i gdzieś w środę dostaję miesiaczkę, ale z miesiąca na miesiąc ten dzień przesuwa się. W ostniej miesiączce dostałam w czwartek, a w tą z którą mam problem w piątek i są to tylko brązowawe plamienia. Bóle brzucha towarzyszyły w środe i zapowiadało się wszystko normalnie, ale jest nienormalnie. Dodam, że po tygodniu stosowania nowego opakowania(piatek) odbyłam stosunek z prezerwatywą, która nie pękła i wzięłam o normalnej porze pigułke, tylko potem na drugi i trzeci dzień po stosunku zapomniałam tabletek nie wiem dlaczego, ale w poniedziałek z głupoty wzielam 3 tabletki - te 2 zapomniane i ta co powinnam. Nie czułam i nie czuję żadnych dolegliwosci, które by wskazywaly na ciążę czy coś w tym stylu, tylko dziwny niepokoj. Jakiś czas temu bolaly mnie jajniki, ale to może przyczyna przemarznięcia itp. Czy jest to możliwe, że jestem w ciąży chociaż prezerwatywa nie pekła i dalej stosuje pigułki? Czy może jest jakiś inny powod tego koszmaru?

Redakcja abcZdrowie

Witam!

W przypadku nie zażycia pojedynczej tabletki antykoncepcyjnej, należy sprawdzić w ulotce preparatu, jakie jest właściwe postępowanie - różni się ono w zależności od tygodnia w 4 -tygodniowym cyklu. Ponadto nie ma zaleceń, by przy natykoncepcji hormonalnej, prawidłowo prowadzonej, była potrzeba stosowania dodatkowej metody antykoncepcyjnej.

W pierwszej kolejności, należy wspomnieć, iż krwawienie podczas antykoncpecji hormonalnej, nie jest miesiączką w tradycyjnym tego słowa znaczeniu. Natomiast jest to krwawienie z odstawienia - odpowiedź organizmu na gwałtowny spadek poziomu hormonów podczas przerwy. Ma to na celu naśladowanie fizjologicznego cyklu. Zanik krwawienia podczas tych przerw (jeżeli nie wystąpi podczas dwóch kolejnych) jest najczęściej wskazaniem do odstawienia antykoncepcji, bądź zmiany preparatu. W celu ustalenia postępowania w takim przypadku należy skontaktować się ze swoim ginekologiem.

Obecność ciąży na podstawie Pani opisu, wydaje się bardzo mało prawdopodobna, jeżeli jednak ma Pani w dalszym ciągu wątpliwości, proponuję wykonanie testu ciążowego.

Serdecznie pozdrawiam!