Skąpe krwawienia po zabiegu łyżeczkowania

Witam, proszę o pomoc w zdiagnozowaniu następującego przypadku: w maju 2012 r. miałam zabieg z powodu ciąży obumarłej w 8 t.c. Od paźdiernika 2012 r. zaczęły się moje kłopoty ze skąpym miesiączkowaniem. Po dwóch takich cyklach zaczęłam przyjmować przez 2 następne cykle logest, następnie zmieniłam lekarza, który zlecił odstawienie leku i monitorowanie cyklu. Monitorowanie wykazało przebieg cyklu prawidłowy (USG) + wyniki badań hormonalnych były następujące: 3 dc: Estradiol 62,5 pg/ml, FSH 12,37 mlU/ml, LH 7,16 mlU/ml; 16 d.c.: Estradiol 513,6 pg/ml, LH 70,65 mlU/ml; 25 d.c.: Progesteron 19,29 ng/ml. Niestety po tym monitorowaniu okres nadal się nie ustabilizował - trwał 1 dzień i był bardzo skąpy. Będę wdzięczna za interpretację tego zjawiska i ewentualne wskazania do dalszych badań, jakich? Dziękuję.

Lek. Marta Hat

Witam! Wyniki badań hormonalnych, które Pani przedstawiła są prawidłowe. Bez osobistego badania oraz monitorowania przebiegu dolegliwości nie ma możliwości, aby postawić diagnozę, jednak warto zwrócić uwagę na kilka aspektów. Do przyczyn skąpego miesiączkowania oprócz zaburzeń w obrębie gospodarki hormonami, których poziom u Pani został sprawdzony może prowadzić hiperprolaktynemia, zaburzenia hormonalne tarczycy, nadmiar androgenów. Także wahania masy ciała - gwałtowny wzrost lub spadek wagi mogą przyczyniać się do skąpych krwawień. Do wykluczenia u Pani są także zmiany organiczne w obrębie śluzówki macicy, które mogły powstać w wyniku łyżeczkowania. Proponuję dodatkowe wykonanie badań hormonalnych jak wyżej oraz USG narządu rodnego. Pozdrawiam