Kobieta , 30 lat

Witam:)  Mam pytanie. Mam 30 lat i miesiączkuje regularnie co 30 dni. Martwi mnie tylko jedno. Okres (krwawienie) mam coraz krótsze, tzn. zawsze miałam dość obfity okres 5-6 dni, a od paru miesięcy (może pół roku) mój okres trwa 2-3 dni góra, z czego jeden dzień to plamienie. Czy to normalne? W ciąży na pewno nie jestem i miałam niedawno robione badania hormonalne i usg. Wszystko w porządku, badania książkowe, lekarz powiedział, że mam się tym nie przejmować, bo tak czasami bywa. Nic mnie nie boli, nie mam żadnych upławów wszystko w jak najlepszym porządku, jednak martwię się, bo okres mam coraz krótszy. W przyszłości planuje dziecko i boję się, że przez ten krótki okres mogę mieć problemy. Czy rzeczywiście mam się tym nie przejmować, czy dzieje się coś niepokojącego? Czy po prostu mam taki wiek i to normalne. Co może być przyczyną tak krótkich miesiączek. Nie biorę żadnych tabletek antykoncepcyjnych ani lekarstw). Pozdrawiam:)  

Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
 Redakcja abcZdrowie 79
Redakcja abcZdrowie Stażysta/Rezydent, Warszawa
Edytuj odpowiedź

Witam!

Przyczyną skąpych miesiączek, mówiąc o patologii, są najczęściej zaburzenia hormonalne. Jednak skoro miała Pani wykonane badania (m.in. prolaktyna, testosteron, progesteron, estradiol) i wyniki są prawidłowe, to rzeczywiście nie ma powodów do zmartwień. Ponadto wykonane też było badanie usg, które wykluczyło obecność, innych możliwych zmian patologicznych. W takim razie należy obserwować i za jakiś czas (np. pół roku) pójść ponownie na wizytę kontrolną, chyba, że wcześniej by się wydarzyło coś niepokojącego.

Jeżeli ma Pani cykle owulacyjne, nie ma na chwilę obecną powodów by się na zapas martwić, że będą problemy z zajściem w ciążę.

Tutaj znajdzie Pani informacje o testach owulacyjnych.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!
 

 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • Ginekologia – Profilaktyką i leczeniem chorób wyłącznie żeńskiego układu płciowego zajmuje się ginekologia. Problemy ginekologiczne obejmują zaburzenia miesiączkowania, stany zapalne pochwy, antykoncepcję, niepłodność, nowotwory narządów rodnych, badania piersi, anorgazmię, problemy z ciążą, nadżerki czy zapalenia przydatków.
  • Zaburzenia miesiączkowania – Zaburzenia miesiączkowania wywołują niepewność i obawy u kobiet. Nieregularne krwawienia często są związane z innymi dolegliwościami, np. uczuciem suchości pochwy, na które wpływają zaburzenia hormonalne. Zaburzenia miesiączkowania można podzielić na: brak miesiączki, skąpe i rzadkie miesiączki oraz nadmierne krwawienie.

Nasi lekarze odpowiedzieli też na kilka podobnych pytań innych użytkowników:

Wyszukaj lekarza po opiniach