Skaza białkowa - jaka dieta?

Jestem dziewczyną, mam 14 lat, ważę 58 kg, wzrost około 165 cm, nie uprawiam żadnego sportu, w-f mam 2 razy w tygodniu. Nigdy się nie odchudzałam. Uwielbiam produkty mleczne, ale niestety nie mogę ich często spożywać, ponieważ mam SKAZĘ BIAŁKOWĄ. Chciałabym wiedzieć, co powinnam jeść (jadłospis), a czego unikać (czy tylko produkty takie jak np. mleko, sery, śmietany. kefiry itp.) ? Czy moja waga jest odpowiednia? Ile powinnam ważyć? Bardzo proszę o poradę.

Witaj,

Jeżeli chodzi o Twoją wagę to mieści się ona w normie - Twoje BMI 21,3 na siatkach centylowych znajduje się blisko 75 centyla.

Natomiast jeżeli chodzi o skazę białkową, czyli alergię na białka mleka, to musisz wyeliminować nie tylko te produkty, które wymieniłaś czyli mleko i przetwory, ale również wszystkie produkty, do których mleko i przetwory mogą być dodawane. Zastanawiam się jednak, dlaczego piszesz, że nie możesz "zbyt często jeść tych produktów". Alergia pokarmowa oznacza, że powinnaś je w ogóle wyeliminować.

Mleko (w różnych formach np. w proszku) często dodawane jest do różnego rodzaju słodyczy, pieczywa, także do wielu gotowych produktów np. sosów, zup, konserw itd. Bardzo ważne jest więc, żebyś czytała dokładnie etykiety produktów.

Aby Twoja dieta była pełnowartościowa powinnaś zastąpić białka mleka innymi białkami. Jedz mięso i ryby, a także produkty zbożowe pełnoziarniste tj. razowy chleb, ciemny makaron, brązowy ryż, płatki zbożowe tj. owsiane, rośliny strączkowe tj. fasola, groch, soczewica. Pożądane są także orzechy, migdały, pestki słonecznika i dyni.

Wyeliminowanie produktów mlecznych może oznaczać niedobory wapnia, dlatego powinnaś umówić się na wizytę do pediatry, który podejmie decyzję, czy jest konieczna suplementacja tego pierwiastka.

Zachęcam Cię do zdrowego odżywiania i aktywnego stylu życia. Na pewno z korzyścią dla zdrowia będzie zwiększenie ilości ruchu.

Pozdrawiam Cię serdecznie