Skaza białkowa od drugiego miesiąca życia

Witam, jestem mama 6 miesiecznej coreczki, ma ona zdiagnozowana skaze bialkowa od drugiego miesiaca zycia. Od poczatku karmie ja piersia, dlatego tez wcale nie spozywam nabialu. Obecnie jestem w trakcie rozszerzania diety corki i martwi mnie jedna kwestia. Czy corce nie bedzie brakowalo wapnia i innych witamin? Obecnie dostaje sloiczki ewentualnie kaszke jaglana, bez dodatkow, na wodzie. Sila rzeczy pije mniej mleka. A jesli przestanie chciec mleko calkiem? Co wtedy? Bebilonu Pepti nie chce pic.

Mgr Anna Pujanek Dietetyka, Leszno

Witam, rozszerzanie diety w takim przypadku powinno się odbywać bardzo ostrożnie i wolno (jeden nowy produkt na kilka dni) i najlepiej w porozumieniu z lekarzem pediatrą. Co się zaś tyczy wapnia, może go Pani znaleźć w wielu produktach roślinnych, choć należy pamiętać, że część z nich jest alergenami (orzechy) lub ciężkostrawnymi produktami wzdymającymi (nasiona roślin strączkowych, warzywa kapustne). Sporo wapnia posiada mak, sezam, len, suszone figi - przyswajanie wapnia ze źródeł roślinnych jest ograniczone, jednak wciąż wartościowe. Wapń obecny jest również w wodzie mineralnej. W przypadku podejrzenia niedoborów, może się Pani udać do specjalisty, który pomoże rozważyć suplementację u Pani tego pierwiastka, lub wprowadzenie konkretnych produktów dla niemowląt wzbogaconych o wapń u córki. Pozdrawiam.