Skierowanie na badanie krwi i moczu po przyjmowaniu żelaza i kwasu foliowego na niedokrwistość

Witam. W połowie marca stwierdzono u mnie niedokrwistość. Lekarka przepisała mi żelazo i kwas foliowy oraz wystawiła skierowanie na badania krwi i badanie ogólne moczu. Na skierowaniu napisala, żeby zrobic badania w maju. Żelazo i kwas foliowy skończyły mi się 19 kwietnia. W maju mam matury i wolałabym załatwić to wcześniej. Czy są jakieś przeciwwskazania, przed zrobieniem tych badań wcześniej? Czy po skończeniu kuracji powinnam odczekać jakiś czas przed badaniem krwi? Jeśli tak to ile dni?

Dzień dobry,
Proszę zrobić badania, nie ma żadnych przeciwwskazań do oceny leczenia żelazem i kwasem foliowym.
Proszę pamiętać, że zanim przystąpi się do leczenia niedokrwistości powinno się ustalić jej przyczynę. Rozumiem, że w Pani przypadku rozpoznano niedokrwistość z niedoboru żelaza. Badania kontrolne powinny obejmować morfologię z reikulocytami, poziom żelaza, TIBC, UIBC i bardzo ważną ferrytynę. Ferrytyna odzwierciedla stan zapasów żelaza i mówi nam dużo o tym w jakim stopniu zapasy zostały odbudowane w trakcie leczenia.
Średni czas odbudowywania zapasów żelaza wynosi trzy miesiące. Zatem po badaniach kontrolnych proszę zgłosić się do lekarza celem kontynuacji terapii.
pozdrawiam,
Iwona Manikowska

Lek. Iwona KrÄdzielak-Manikowska

Szanowna Pani - NIE. Może Pani zrobić te badania wczesniej.
W razie jakichkolwiek watpliwości znajdzie Pani moje dane kontaktowe na portalu "znanylekarz.pl".
Pozdrawiam, Dr n.med. Wojciech Kawiorski, Specjalista chirurg