Składniki prezerwatyw a uszkodzenie plemników

Czy sam w sobie poliizopren, z którego są wykonane prezerwatywy nielateksowe, może uszkadzać plemniki i co za tym idzie, w przypadku zapłodnienia, przyczynić się do tego, że zapłodniona komórka jajowa będzie miała defekty, które mogą doprowadzić do wczesnego poronienia? Czy pod tym względem działanie poliizoprenu na plemniki jest inne niż działanie lateksu?

Magdalena StusiĹska

Zadaniem substancji z której wykonana jest prezerwatywa jest mechaniczne zatrzymanie plemników. Dodatkowo w prezerwatywie mogą być substancje plemnikobójcze, które niszczą plemniki.