Sklerotyzacja i nierówny zarys płytek granicznych trzonów kręgów lędzwiowych

Sklerotyzacja i nierówny zarys płytek granicznych trzonów kr. lędźwiowych jak w zmianach przeciążeniowo-zwyrodnieniowych. Żebra szczątkowe Th12. Lumbalizacja kręgu S1 z dodatkowym sklerotycznie przebudowanym pseudostawem pomiędzy prawym wyrostkiem poprzecznym S1 a kością krzyżową. Asymetryczny rozczep łuku S1. Znaczne przewężenie dodatkowej przestrzeni międzykręgowej S1/S2 z osteofitami na krawędziach tych trzonów. Sklerotyzacja i zniekształcenie szczególnie prawych stawów międzykręgowych L5/S1 i S1/S2. Drobne osteofity na krawędziach kręgów lędźwiowych.

Nie zadała Pani żadnego pytania na temat wyniku badania zapewne TK kręgosłupa odcinka lędźwiowo-krzyżowego. Obraz TK przedstawia liczne zmiany zwyrodnieniowe oraz anomalie anatomiczne głównie w zakresie odcinka krzyżowego kręgosłupa. Najistotniejsza patologią w zakresie tego odcinka kręgosłupa jest: znaczne przewężenie dodatkowej przestrzeni międzykręgowej S1/S2 z osteofitami na krawędziach tych trzonów. Ta zmiana może wyzwalać dolegliwości bólowe, a nawet i ubytki neurologiczne (zaburzenia czucia i ruchu). W tej sprawie na pewno należy skonsultować się z neurologiem, a być może i neurochirurgiem, który zaleci odpowiedni sposób postępowania.