Kobieta , 25 lat

Witam serdecznie! Proszę o radę. Dziś w godzinach popołudniowych nagle złapał mnie gwałtowny i ostry ból głowy, pierwszy raz w życiu taki. Zmierzyłam ciśnienie 154/91. Wcześniej głowa nie bolała. Mam stwierdzone neurologicznie migreny i napięciowe bóle głowy. Badania krwi i krzepnięcia krwi mam w normie, miałam robiony tomograf głowy miesiąc temu - wszystko w porządku. USG Doppler tętnic szyjnych wszystko dobrze. Nie mam nadciśnienia, miażdżycy ani cukrzycy. Wystraszyłam się, ponieważ pierwszy raz miałam taki ból. Byłam sama w domu, więc wezwałam karetkę, bo nie wiedziałam co robić. Bardzo się bałam, że to wylew. Przyjechało pogotowie, zbadali mnie, ciśnienie 120/80, wszystko dobrze. Usłyszałam, że najprawdopodobniej zmiana pogodowa tak zadziałała.

Mam pytanie, czy coś takiego jest groźne? Mam ciśnieniomierz elektroniczny przedramienny, choć pani z pogotowia poradziła kupić zegarowy, który oni mają. Ale skoro za każdym razem jak mierzę ciśnienie w normie, to chyba nie mam nadciśnienia? Gdyby było coś nie tak to, mimo że nie jest tak dokładny, nie wskazywałby ciągle optymalnego ciśnienia prawda? Czy taki jednorazowy skok ciśnienia może być niebezpieczny i grozi udarem bądź wylewem? Serdecznie pozdrawiam!

Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
Lek. Karol Kaziród-Wolski 76
Lek. Karol Kaziród-Wolski Stażysta/Rezydent, Kielce
Edytuj odpowiedź

Witam!

Przyczyną bólu głowy mógł być u Pani szereg nakładających się czynników: migrenowe i napięciowe bóle głowy w wywiadzie oraz wzrost ciśnienia.

Udar mózgu można podzielić na krwotoczny i niedokrwienny. Ten pierwszy jest rzadszy (15%) i jest spowodowany głównie przez nadciśnienie tętnicze oraz pękniecie zmian naczyniowych - tętniaków, bądź naczyniaków. Rozumiem, że zmiany te zostały u Pani wykluczone za pomocą badań obrazowych głowy oraz naczyniowych. Do głównych objawów należą bóle głowy z towarzyszącymi nudnościami i wymiotami oraz objawy niedowładu - osłabienie siły mięśniowej/ opadanie kącika ust itp.

Udar niedokrwienny jest częstszy i jest spowodowany głównie zmianami zatorowo-zakrzepowymi (np. w wyniku migotania przedsionków) oraz miażdżycą naczyń.

Przy wykluczeniu zmian naczyniowych i przy kontrolowanym ciśnieniu istnieje małe ryzyko wystąpienia udaru krwotocznego.

Jeżeli chodzi o ciśnieniomierze - rzeczywiście - lepszej jakości są te ramienne niż przedramienne. Warto porównać wyniki pomiarów w swojej przychodni, aby ustalić jego wiarygodność.

Pozdrawiam serdecznie!

 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • Neurologia – Neurologia to dziedzina medycyny zajmująca się schorzeniami obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego. Jest silnie spokrewniona z psychiatrią i polega na odkrywaniu przyczyn uszkodzenia systemu neuronalnego. Domeną psychiatrii są z kolei choroby, których podłoże stanowi biochemiczne zaburzenie funkcjonowania mózgu jako całości.
  • Migrena – Migrena jest przewlekłą chorobą przebiegającą z powtarzającymi się bólami głowy i towarzyszącymi im objawami dodatkowymi (ze strony układu nerwowego oraz układu pokarmowego). Najczęściej na migrenę chorują osoby płci żeńskiej (18%). Schorzenie to trzy razy rzadziej dotyczy mężczyzn (6%).

Nasi lekarze odpowiedzieli też na kilka podobnych pytań innych użytkowników:

Wyszukaj lekarza po opiniach