Skoki ciśnienia oraz zawroty głowy

W styczniu miałam zawroty i bóle głowy i podwyższone ciśnienie 140-148/98-100. Lekarz stwierdził, że to zatoki. Po konsultacji z laryngologiem zatoki zostały wykluczone. Przez miesiąc był spokój. Teraz od 5 dni mam znów podwyższone ciśnienie, zawroty głowy przy skręcaniu głowy, schylaniu się, kładzeniu do łóżka, wstawaniu, a nawet gdy siedzę. Wybrałam się do lekarza, który skierował mnie na RTG kręgosłupa w odcinku szyjnym. Dziś odebrałam wynik badania, brzmi on następująco: Spłycenie lordozy szyjnej. Na brzegach trzonów kręgów C5, C6, C7 zmiany zwyrodnieniowe. Przestrzenie międzykręgowe na tym poziomie pozwężane - dyskopatia. Bardzo proszę o interpretację wyniku badania. Moja teściowa jest pediatrą i twierdzi, że nic mi nie jest. Ale ja mam kłopoty w funkcjonowaniu przez te ciągłe zawroty głowy i skaczące ciśnienie.

Witam!

Na podstawie opisywanych przez Panią dolegliwości oraz przedstawionego wyniku rtg kręgosłupa szyjnego można przypuszczać, że cierpi Pani za tzw. zespół kręgowo-podstawny. Jest on spowodowany zmianami zwyrodnieniowymi w obrębie kręgów szyjnych. Zmiany zwyrodnieniowe znajdujące się w okolicach przebiegu tętnic utrudniają przepływ krwi do mózgu, który nasila się zwłaszcza przy ruchach kręgosłupa szyjnego, kiedy to zmiany zwyrodnieniowe uciskają na naczynie. Sytuacja taka może prowadzić to okresowego, częściowego niedokrwienia różnych struktur mózgowi i wywoływać objawy: np. zawroty głowy, szumy w uszach, zaburzenia równowagi, rzadziej inne dolegliwości - typu zaburzenia widzenia, niedosłuch. W wyniku badania kręgosłupa szyjnego uwidoczniono u Pani zwyrodnienie w obrębie kręgosłupa szyjnego zmiany zwyrodnieniowe na brzegach trzonów kręgów oraz dyskopatię - będącą przejawem zmian zwyrodnieniowych w obrębie krążka międzykręgowego. Jeżeli zmiany nie powodują dolegliwości neurologicznych (powinny być wykluczone w badaniu fizykalnym oraz w wywiadzie) nie pogłębia się diagnostyki. W takim też przypadku postępowaniem z wyboru jest rehabilitacja, ewentualnie leki działające objawowo. W przypadku wystąpienia objawów neurologicznych do rozważenia jest także leczenie operacyjne. Pozdrawiam serdecznie!