Skoki ciśnienia po lekkim udarze niedokrwiennym mózgu

1,5 roku temu miałem lekki udar niedokrwienny mózgu. Objawy jakie mam po nim to jedynie lekkie pogorszenie widzenia. Po obserwacji w szpitalu stwierdzono, że mam otwór owalny w sercu o wielkości 4mm i to przez niego musiał dostać się jakiś skrzep do mózgu. To było bezpośrednią przyczyną udaru. Po jakimś pół roku może mniej zamknięto ten otwór, zapinką Amplatza. Następnie miałem 2 kontrole po miesiącu i 6 miesiącach od tego zabiegu. Stwierdzono, że wszystko jest ok. Jakieś 2-3 miesiące temu poszedłem kontrolnie do lekarza, który zrobił echo serca i stwierdził, że z sercem jest ok. Ja sam z własnej inicjatywy zacząłem mierzyć sobie ciśnienie krwi. Pokazałem książeczkę, w której notowałem wyniki badań. Przeprowadzałem je przez ok. 2 miesiące. Lekarz przepisał mi 1mg leku Inhibace dziennie. Przy następnej kontroli zwiększył do 2,5mg. Moje pytanie dotyczy mojego samopoczucia, które jest niezależne od brania leku czy nie. Otóż wygląda to tak że często mam uczucie niemalże mdlenia, odpływania krwi z mózgu i na odwrót, tj. nadmiernego jej napływania do mózgu uczucia ciepła. Czasem uczucia jakbym miał gorączkę. Czasem mój wzrok też się trochę pogarsza. Badając ciśnienie stwierdziłem że moje ciśnienie jest wtedy bardzo zmienne. Tzn. w przeciągu 20 min pomiędzy badaniami potrafi zmienić się z 145/73/68 na 108/83/72 po 20 minutach. Czy jest to sytuacja normalna? Dodam, że nie zaobserwowałem tego na podstawie jednego badania, jednego dnia tylko kilkukrotnie. Zauważyłem, że gdy to ciśnienie zmienia się bardzo szybko i właśnie w te dni czuję się fatalnie. Taka sytuacja trwa czasem kilka dni i poprawia się po tym czasie. Wówczas obserwuję, że moje ciśnienie jest stałe lub przynajmniej bardziej stałe. Zauważyłem też, że jest ona znacznie mniej uciążliwa gdy zażywam dużo ruchu wówczas ciśnienie bardziej się stabilizuje. Dodam, że podczas ruchu nie obserwuje jakiegoś spadku wydolności organizmu. Proszę o jakąś sugestię o co zapytać kardiologa, który prowadzi bo nie bardzo wiem jak nu to wyjaśnić. A może to nie jest problem kardiologiczny? Czym to może być spowodowane. Dodam jeszcze, że byłem dwukrotnie w szpitalu na obserwacji, pierwszy raz gdy stwierdzono, że był to udar i drugi gdy byłem na zabiegu. Więc myślę, że dokładnie moje serce zostało przebadane. Więc jaka może być przyczyna takiego samopoczucia?

Lek. Magdalena Pikul

Witam! Niestety nie umiem powiedzieć jaka jest przyczyna takich wahań ciśnienia krwi. Nie koniecznie jest to jakaś patologia, ponieważ te wahania nie są aż tak duże, a ciśnienie nawet u zdrowego człowieka może się dość istotnie zmieniać w krótkim czasie z powodu wysiłku fizycznego czy nawet stresu, emocji. Może po prostu jest to efekt zdenerwowania, przejęcia się złym samopoczuciem w danej chwili. Niemniej jednak trzeba poinformować o tym kardiologa (proszę powiedzieć dokładnie co Pan tutaj napisał), który jeśli uzna za konieczne zaleci dodatkowe badania. Pozdrawiam!