Skolioza a operacyjne leczenie

operacyjnie można na zawsze zastopować postęp skoliozy czy z wiekiem będzie się pogłębiać

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Skolioza jest problemem bardzo złożonym, a opracowanie skutecznych metod jej leczenia jest utrudnione również dlatego, że w zdecydowanej większości przypadków nie wiemy nawet, co ją wywołuje. W leczeniu choroby ważne jest także aby wzmacniać mięśnie przykręgosłupowe poprzez regularne ćwiczenia. Stosowana jest także bardziej skomplikowana metoda ortopedyczna z użyciem specjalnych opasek. Leczenie z wykorzystaniem gorsetu ortopedycznego zalecane jest przede wszystkim wówczas, gdy pacjent jest dzieckiem lub osoba młodą, a w związku z tym istnieje duże ryzyko tego, że krzywizna typowa dla skoliozy będzie się pogłębiała. Operacyjna korekcja wady postawy jest jak do tej pory najlepszą metodą, jednak wymaga interwencji chirurgicznej. Nie oznacza to jednak iż zmiany nie nawrócą. Wynika to niestety z faktu, o którym wspominalem na samym początku, mianowicie z nie do końca poznanej etiologii choroby. Operacyjnie usuwa się skutek a nie przyczynę. Zwykle jednak zabieg okazuje się skuteczny na bardzo długi czas.