Skolioza u 57-letniej kobiety

Witam Mam 57 lat i wysokiego stopnia skoliozę . Występują silne dolegliwości bólowe przy chodzeniu siedzeniu i staniu , szybko się męczę podczas chodzenia , a poruszam się przy pomocy kul . Chciałam zapytać jakie badania można wykonać wyłączając rtg . Czy można zrobić badanie tomografem całego kręgosłupa ?- mam endoprotezy stawów biodrowych . Jakiego rodzaju leczenie można zastosować . Czy u pacjentów po 50 roku życia przeprowadza się na skoliozę zabiegi operacyjne

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Wiek nie jest przeciwwskazaniem do tego typu zabiegu operacyjnego. Endoprotezy stawu biodrowego są tylko względnym przeciwwskazaniem. Sugeruję konsultację ze specjalistą ortopedą, który zajmuje się problematyką kręgosłupa. Lekarz zbierze wywiad, zbada Panią oraz pokieruje dalszym postępowaniem diagnostyczno-leczniczym.