Skolioza u 7-latki i wynik zdjęcia RTG

Witam ! Mam pytanie..moja corka ma 7 lat pół roku stwierdzono u niej skolioze. Właśnie robiłam jej zdj. RTG wyszlo, że to skolioza prawostronna i pogłębiona kyfoza kręgosłupa piersiowego oraz lewostronna skolioza kręgosłupa lędźwiowego. Prosze mi powiedzieć czy to coś poważnego? Cięzko nam znaleźć dobrego lekarza i jestesmy odsyłane ciągle do kogoś innego. Córka ma tez problem z kolanami bo są bardzo odchylone. Co jest tego przyczyną?

Nieznaczna skolioza nie jest rzadka u dzieci jej przyczyny mogą być różne. Czasem asymetria długości kończyn, czasem rotacja miednicy a czasem skolioza jest sama w sobie jedyną widoczną zmianą/deformacją. Proszę skontaktować się z ortopedą, który operuje skoliozy lub przynajmniej doświadczonym rehabilitantem który rehabilituje dzieci ze skoliozą przed i po zabiegach. Za pól roku i rok powtórzyłbym badanie rtg i obserwowałbym jej plecy przy każdym skoku wzrostowym.

Witam. Wszystko zależy od stopnia skrzywienia kręgosłupa. Na szczęście wczesna diagnoza stwarza dobre rokowanie co do dalszych postępów w terapii, o ile stopień skrzywienia nie kwalifikuje do operacji. Wiek od 7 do 15 roku życia stwarza największe możliwości zatrzymania progresji lub cofnięcia skoliozy. Polecam udać się do fizjoterapeuty pracującego metodą FITS. Pozdrawiam.