Skoro jestem w grupie ryzyka, jakie badanie powinnam wykonać w wieku 20 lat?

Dzień dobry,

Jestem w tzw. grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia raka piersi. Moja babcia (od strony mamy) zmarła na ten nowotwór, moja mama miała już kilka operacji piersi... Chciałabym dowiedzieć się jakie badania powinnam wykonać teraz, w wieku 20 lat.

Pozdrawiam, D.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Postać genetyczna raka piersi stanowi ok. 5% wszystkich zachorowań i jest uwarunkowana mutacją w genach BRCA1 i BRCA2.
Wystąpienie raka piersi u bliskich w rodzinie w I linii pokrewieństwa tzn. u matki, siostry czy córki jest wskazaniem do wykonania badania genetycznego w tym kierunku. Wykonanie tego badania jest o tyle istotne, że obecność mutacji ma związek z rakiem piersi, rakiem jajnika a częściowo z nowotworem otrzewnej. Rak piersi o podłożu genetycznym może występować już przed 30. rokiem życia, często występując w obydwu piersiach. U osób z obecnością mutacji stosowane są dodatkowe metody diagnostyczne.
Proponuję skonsultować problem z poradni genetycznej oferującej tego typu badanie.
Redakcja abcZdrowie.pl