Skracająca się szyjka macicy a martwy płód

witam.mam pytanie czy jesli stracilam dziecko w 21 tygodniu odeszly mi wody plodowe i po 3 dniach urodzilam martwe dziecko (wszystko bylo wporzadku do tego dnia)czekamy teraz na wynik sekcji zwlok czy jesli przyczyna byla skracajaca sie szyjka macicy czy jest mozliwe ze to wyjdzie przy sekcji ? i jakie mam zrobic badania by zapobiec temu przy kolejnej ciazy mieszkam w uk.z gory dziekuje za odpowiedz i pomoc.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Jeżeli powodem była rzeczywiście skracająca się szyjka macicy tego badanie sekcyjne nie ustali. Jeżeli jednak był to powód niepowodzenia warto aby kolejna ciąża była monitorowana bardziej dociekliwe i częściej niż jest to wskazane.