Grzyby w ciąży a antybiotyki

Witam, chciałabym zadać pytanie dotyczące zdiagnozowania grzybów w ciąży. Zostałam wypisana ze szpitala w 22 tygodniu ciąży. Ciąża jest zagrożona, ponieważ wykryto skracanie się szyjki macicy. Wymaz wykazał bakterie enterococcus oraz grzyby. Zastosowano antybiotykoterapie, następnie beż dodatkowych badań włożono pessar. Obecnie biorę antybiotyk przeciw grzybom w ciąży co 2 dni oraz luteinę. Dodatkowe dolegliwości, które utrzymują się już kilka miesięcy to owski i bolące czerwone plamy na języku. Nie wiem jaką dietę stosować, odstawiłam "femibion natal classic". I co dalej? Czy grzyby w ciąży są bardzo groźne dla dziecka? Lekarz nie udzielił mi dokładnych informacji w tej kwestii i zastanawiam się czy przez to istnieje duże ryzyko że dziecko urodzi się np. chore. Dodatkowo chciałabym zapytać czym spowodowane są te grzyby w ciąży? Czy to kwestia diety? Może niewłaściwych nawyków, higieny? Sama już nie wiem. Bardzo proszę o odpowiedź.
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Jeżeli zakażona kobieta jest w pierwszym trymestrze ciąży, nie powinna przyjmować leków przeciw robakom – wystarczy odpowiednia higiena osobista lub mechaniczne usunięcie owsików. Owsik ludzki umiera samoistnie po około 6 tygodniach. Pod warunkiem, że przyszła mama nie połknie nowych jaj, zakażenie ustąpi samo. Gdy okaże się, że leczenie jest konieczne w drugim lub trzecim trymestrze ciąży, lekarz może przepisać mebendazol. Jednak nie powinien on być używany przez kobiety ciężarne i karmiące piersią.
Warto jeść produkty bogate w błonnik: kasze, chleb razowy, warzywa strączkowe, surowe warzywa i owoce, a ograniczać przetworzone węglowodany.Pomocny może być czosnek, kiszona kapusta, sok z kiszonej kapusty, sok z czerwonych buraków.