Skrajnie niski poziom witaminy D

Skrajnie niski poziom witaminy D. Od ponad pół roku odczuwam ogromne zmęczenie i silne bóle kości rąk, nóg i palców. Wszystkie badania krwi (morf., bioch.) wychodziły prawidłowo. Tydzień temu zrobiłem badania na poziom witaminy D - 25(oh)d3 i okazało się, że wynosi 8,3 ng/ml co w badaniach do których dotarłem kwalifikuje się jako ciężki niedobór. Ile j.m. witaminy D3 w kapsułkach powinienem przyjmować dziennie w tej sytuacji? Dodam, że rzadko wychodzę na słońce i nie jadam ryb.

W naszej szerokości geograficznej niedobór witaminy D jest dosyć powszechny a niestety jest to witamina mająca szerokie znaczenie w procesach metabolicznych i wciąż odkrywane są jej nowe funkcje.
Witamina D należy do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach w związku z czym kumuluje się w organizmie i łatwo ją przedawkować. Każda forma leku zawiera inną dawkę witaminy. Na opakowaniu z pewnością jest napisane jaka jest dzienna dawka dla dorosłego człowieka, i tego należy przestrzegać.
Niestety samo przyjmowanie witaminy przyniesie niewielkie efekty, dla prawidłowego jej metabolizmu i działania niezbędne jest promieniowanie słoneczne.