Zapytaj lekarza

1 , 0 1 1 , 2 2 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Skrajnie niski poziom witaminy D

Skrajnie niski poziom witaminy D. Od ponad pół roku odczuwam ogromne zmęczenie i silne bóle kości rąk, nóg i palców. Wszystkie badania krwi (morf., bioch.) wychodziły prawidłowo. Tydzień temu zrobiłem badania na poziom witaminy D - 25(oh)d3 i okazało się, że wynosi 8,3 ng/ml co w badaniach do których dotarłem kwalifikuje się jako ciężki niedobór. Ile j.m. witaminy D3 w kapsułkach powinienem przyjmować dziennie w tej sytuacji? Dodam, że rzadko wychodzę na słońce i nie jadam ryb.
MĘŻCZYZNA, 31 LAT ponad rok temu

Skuteczność maseczek ochronnych

Kiedy pojawiają się jakieś informacje o epidemiach, z aptek błyskawicznie znikają maseczki ochronne. Czy rzeczywiście są one skuteczne? Czy mogą nas np. ochronić przed świńską grypą?

W naszej szerokości geograficznej niedobór witaminy D jest dosyć powszechny a niestety jest to witamina mająca szerokie znaczenie w procesach metabolicznych i wciąż odkrywane są jej nowe funkcje.
Witamina D należy do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach w związku z czym kumuluje się w organizmie i łatwo ją przedawkować. Każda forma leku zawiera inną dawkę witaminy. Na opakowaniu z pewnością jest napisane jaka jest dzienna dawka dla dorosłego człowieka, i tego należy przestrzegać.
Niestety samo przyjmowanie witaminy przyniesie niewielkie efekty, dla prawidłowego jej metabolizmu i działania niezbędne jest promieniowanie słoneczne.

Specjalista w dziedzinie neurologii.
umów wizytę 0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety