Skręcenie kolana a więzadło ACL

Witam serdecznie, Cztery tygodnie temu dowiedziałam się że skręciłam kolano i naderwałam wiązadła krzyżowe przednie i tylne- diagnoza na SORze. Tydzień temu po rezonansie magnetycznym okazało się że mam zerwane wiązadło ACL, naciągnięte wiązadło PCL oraz wiązadło boczne piszczelowe. Od 4 tygodni noszę ortezę. Nie mogę całkowicie wyprostować ani zgiąć kolana. Lekko nadal jest opuchnięte. Czy mogę jednak jakoś ćwiczyć kolano przed rekonstrukcją? Z góry dziękuję za odpowiedź. Anna Miętkiewicz

Pani Anno,
w okresie ostrym po urazie wskazane jest wykonywanie zabiegów fizykoterapeutycznych zmniejszających obrzęk i dolegliwości bólowe oraz pogłębiające zakres ruchomości. W drugim etapie wprowadza się ćwiczenia wzmacniające m.czworogłowy uda i m.przywodziciele. Rekonstrukcja ACL wskazana jest u pacjentów skarżących się na niestabilność kolana (nie jest to równoznaczne z uszkodzeniem ACL).