Skręcenie kostki a ćwiczenie fizyczne

Witam 3 dni temu skręciłam kostkę. Dostałam stabilizator i zalecenie chodzenia o kulach. Chciałabym się dowiedzieć jakie mogę wykonywać ćwiczenia i po jakim czasie by przywrócić w niej sprawność i czy w stabilizatorze mogę chodzić w miarę możliwości.

Dzień dobry,

Fizjoterapię po skręceniu stawu skokowego możemy podzielić na 3 etapy. Pierwszy z nich najlepiej rozpocząć jak najszybciej. Polega on przede wszystkim na ćwiczeniach zwiększających zakres ruchomości w stawie oraz zabiegach z zakresu fizykoterapii przyśpieszające gojenie się tkanek i działające przeciwbólowo. Można zastosować kinesiotaping- aplikacje limfatyczną, jeżeli występuje obrzęk i krwiak lub więzadłową w celu ustabilizowania stawu skokowego. W drugim etapie należy popracować nad poprawą siły mięśniowej, a więc skupiamy się na ćwiczeniach izometrycznych. Natomiast w trzecim etapie ważna jest propriorcepcja (ćw poprawiające czucie głębokie)- najlepiej skontaktować się z fizjoterapeutą, który dobierze odpowiednie ćwiczenia oraz pokaże prawidłową technikę ich wykonywania. Są to wszystkie ćwiczenia na niestabilnym podłożu, specjalnych poduszkach sensomotorycznych czy trampolinie. Proszę pamiętać, że im szybciej zacznie Pani fizjoterapię tym większa szansa powrotu do pełni sił i sprawności.

Pozdrawiam serdecznie.