Skręcenie stawu skokowego i wskazania do noszenia buta ortopedycznego

Witam! W zeszłym tygodniu w czwartek (dziś mija tydzień) podczas gry w piłkę skręciłem staw skokowy. Na drugi dzień po udaniu się do chirurga na nogę został założony gips. Okazało się, że jest to skręcenie II stopnia oraz mocno ponadrywane ścięgna w okolicy kostki. Diagnoza - Noga w gips na 3 tygodnie. Na koniec dnia okazało się, że noga tak zaczęła puchnąć oraz palce sinieć, że konieczne było rozcięcie gipsu. Po 3 dniach leżenia z nogą w górze oraz brania leków przeciwbólowych wybrałem się od ortopedy. Doktor zalecił mi kupno buta ortopedycznego pompowanego pneumatycznie (kazał go nosić 6 tyg.) oraz dodatkowe leki. Moje pytanie jest następujące: Dziś mija tydzień od urazu. Opuchlizna dookoła nogi powoli się zmniejsza. Nigdzie nie chodzę tylko cały dzień i noc spędzam na kanapie z nogą uniesioną powyżej poziomu serca. Jednak jest problem, który mnie cały czas martwi: po każdorazowym opuszczeniu nogi odczuwam straszny ból, gdy próbuję wstać i przejść się np. do łazienki nogę muszę wykręcać jak najbardziej do tyłu tak by stopa była jak najwyżej (wtedy ból się zmniejsza). Gdy tylko nogę opuszczę trochę niżej, czuję takie straszliwe kłucie w okolicy kostki/łydki. Nie jestem w stanie przejść więcej niż 10 metrów. Czy to jest normalne i jak długo jeszcze może to potrwać? Czy poprzez noszenie tego buta ortopedycznego i uciskanie nogi mogę sobie szybciej pomóc? (Powoli od buta tworzą się odparzenia na skórze i ściągam go na godzinę dziennie). Leki, które mi przepisano: zastrzyki przeciwzakrzepowe 1 x dziennie; Traumeel - 3 x 1 tabletka dziennie; Cyclo3fort - 1 x 2 tabletki dziennie; Reparil Ice spray - 4 x dziennie. Z góry dziękuję za pomoc!

Czy to jest normalne i jak długo jeszcze może to potrwać?

  • To bardzo wczesny okres po urazie i takie dolegliwości, jakie Pan opisuje mogą występować. To normalne i naturalne. Dolegliwości powinny powoli ustępować w przeciągu 3-4 tygodni, ale trzeba pamiętać o unieruchomieniu stawu skokowego według zaleceń ortopedy. Takie unieruchomienie spowoduje wyleczenie urazu i szybsze wycofanie się dolegliwości.

Czy poprzez noszenie tego buta ortopedycznego i uciskanie nogi mogę sobie szybciej pomóc?

  • Tak oczywiście. To główny sposób leczenia takiego typu urazów. Proszę podporządkować się do zaleceń ortopedy i proszę być cierpliwym. Efekty leczenia będą powoli widoczne.