Skręcenie stawu skokowego - rehabilitacja

Witam wszystkich oraz Redakcję abcZdrowie.pl. W nawiązaniu do e-maila (w załączeniu) do mojego zapytania z dn. 20.02.2011 r. odnośnie porady czy wszystko jest prawidłowo z moim stawem skokowym i prośbą o interpretację USG stawu skokowego. Otóż ja proszę tylko o interpretację badania USG skręconego i naderwanego stawu skokowego. Odnosząc się do Państwa e-maila informuję, że badania skonsultowałem już z 4 chirurgami. Dopiero ten 4 chirurg skierował mnie do ortopedy. Stwierdził, że od początku sprawą mego skręcenia powinien się zająć ortopeda. Piszę do Państwa ponieważ mam 33 lata, pracuję, a na skręcenie i naderwanie stawu jestem na chorobowym 6 tydzień. Informuję, że prywatnie jestem umówiony do ortopedy na 22.02.2011 r., ale proszę tylko o Państwa poradę, co Państwo sądzą o moim przypadku. Pokrótce go opiszę ponownie: Nieszczęśliwie skoczyłem na zewnętrzną częścią stopy z ok. 50-60 cm i lekarz chirurg po Rtg stwierdził, że mam mocne skręcenie i naderwanie stawu skokowego. Założono mi gips na 2 tygodnie. Noga mnie strasznie bolała, cały czas leżałem i noga lewa w górze. Po ściągnięciu gipsu stopa pod kostami była cała sina (dwa duże krwiaki pod kostkami), obrzęk przede wszystkim kostki z zewnętrznej strony. Lekarz podtrzymał diagnozę i kazał smarować nogę Voltarenem, moczyć nogę w wodzie z solą bocheńską, Megatronik, Bioptron, Krioterapię oraz zawinąć nogę bandażem elastycznym. Co najważniejsze, jest już 6 tydzień po skręceniu, a mnie nadal strasznie boli staw skokowy. Czy to jest normalne? Piszę do Państwa oraz osób, które przechodziły skręcenie i naderwanie stawu skokowego. 21.02.2011 r. jak poszedłem pryw do chirurga to powiedział, że od razu lekarz na pogotowiu pownien mnie skierować do ortopedy. Powiedział, że mam mocno naderwany więzozrost piszczelowo-strzałkowy (jeszcze troszkę, a trzeba by je skręcać śrubami), oraz że mam stan zapalny - czy to jest groźne? Czy wg Państwa to normalne? Bardzo proszę o jakąś odpowiedź, bo w pracy też zaczynają się krzywić, a ja naprawdę nie mogę nawet na tą nogę stawać, bo mnie boli. W załączeniu rys Rtg. Czy przy bólu jaki opisuję już powinienem rozpocząć rehabilitację czy nie, bo powoli robi się przykurcz? Ileż można brać tabletki przeciwbólowe? Z góry dziękuję za odpowiedź lub do kogo się jeszcze skierować. Pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Skręcenie stawu skokowego jest jednym z najczęstszych urazów ortopedycznych kończyny dolnej.
Przy prawidłowym zaopatrzeniu możliwy jest relatywnie szybki powrót do pełnej aktywności, jednak w przypadku zaniedbania banalny uraz może prowadzić do przewlekłej niestabilności stawu skokowego dającej dolegliwości przez wiele lat. Niestety dość często urazy skrętne stawu skokowego są bagatelizowane, a Pacjent zgłasza się do lekarza po dłuższym czasie. Tymczasem postępowanie według prostego algorytmu bezpośrednio po urazie pozwala ograniczyć doznane uszkodzenia i przyspieszyc powrót do sprawności.
Algorytm oparty na pięciu czynnościach, opisywany jest przez wywodzący sie z języka angielskiego skrót "PRICE", który rozwija się jako: Protection, Rest, Ice, Compression, Elevation. Kolejno rozwijając algorytm otrzymujemy sekwencję czynności, które powinno się wykonać jak najszybciej po urazie. Takie postępowanie zmniejsza dolegliwości bólowe, ogranicza obrzęk i przyspiesza gojenie uszkodzonych tkanek.
W przypadku skręceń przebiegających z uszkodzeniem aparatu więzadłowego stawu skokowego lekarz powinien założyć półsztywny stabilizator stawu skokowego, który umożliwi chodzenie, a jednocześnie bedzie zabezpieczał przed kolejnym skręceniem w trakcie gojenia więzadeł.
Ostatnim, ale bardzo istotnym elementem leczenia skręceń stawu skokowego jest fizjoterapia, której celem jest przywrócenie pełnego, bezbólowego zakresu ruchu w stawie i dobrej kontroli równowagi ciała, tak, aby zapobiec nawracaniu urazu.
Proszę zatem skonsultować się ze specjalistą ortopedą, który na pewno wdroży odpowiednie postępowanie, co umożliwi powrót do zdrowia.