Skrócenie cyklu zażywania tabletek antykoncepcyjnych

Witam, mój problem jest z pewnością wyolbrzymiony, ale jednak wolę uzyskać odpowiedź eksperta. Jedyny mój stosunek w tym cyklu odbył się w niedzielę tydzień temu. Biorę tabletki antykoncepcyjne, więc był on bez żadnego dodatkowego zabezpieczenia. Opakowanie tabletek, które aktualnie biorę jest "wybrakowane" bo kiedyś użyłam jednej z tabletek jako zapasu. 21, czyli ostatnią tabletkę z blistra powinnam wziąć w środę. Brakuje mi tabletki na jutro. Czy aby być zabezpieczoną powinnam dobrać niedzielną tabletkę z kolejnego blistra czy zaprzestać brania tych z blistra aktualnego i np. skrócić 7-dniową przerwę? Są jakieś szanse, że jeśli wybiorę opcję drugą prawdopodobieństwo ciąży wzrośnie? Bo opinii na temat żywotności plemników jest mnóstwo - która z nich jest najbardziej zbliżona do prawdy? Czy mogłabym również uzyskać wiadomość co dzieje się w organizmie podczas zapomnienia tabletki kolejno w pierwszym, drugim i trzecim tygodniu? Czy możliwe jest, że owulacja się "odblokuje" i wystąpi zwiększone ryzyko zajścia w ciążę? Bardzo dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

Witam serdecznie! Jeśli dobrze rozumiem, z obecnego opakowania pobrała Pani wcześniej 18-stą tabletkę. Obecne postępowanie zależy od rodzaju tabletek, jaki Pani przyjmuje. Jeżeli są to tabletki dwuskładnikowe jednofazowe to każda tabletka ma ten sam skład chemiczny i kolejność ich przyjmowania w praktyce jest dowolna. W obecnej sytuacji najlepiej byłoby kontynuować przyjmowanie tabletek zgodnie z wcześniej ustalonym schematem ich przyjmowania, idąc zgodnie z kierunkiem strzałek. Ten cykl byłby odpowiednio o jeden dzień krótszy. Jeżeli wykonałaby Pani 7-dniową przerwę, zabezpieczenie byłoby zapewnione, a Pani nie musiałaby stosować dodatkowych środków antykoncepcyjnych. Proszę pamiętać, że przerwę można dowolnie skrócić, nigdy wydłużyć. Wydłużenie przerwy zawsze skutkuje podwyższeniem ryzyka ciąży. Plemniki żyją maksymalnie 6 dni. Producenci podają, iż każde ponad 12-godzinne opóźnienie w przyjęciu tabletki może skutkować "odblokowaniem" owulacji i zapłodnieniem. Najbardziej niebezpieczne jest jednak opóźnienie/pominięcie tabletki w pierwszym i trzecim tygodniu blistra, ze względu na bliskość przerwy, podczas której mamy obniżony poziom hormonów w surowicy krwi. Pozdrawiam