Kobieta , 38 lat Witam , dziś odebrałam opis badania TK jamy brzusznej . Bardzo proszę o pomoc w interpretacji opisu : Aorta w dolnym odcinku poszerza się do 4,4 cm zwężając się bezpośrednio powyżej poziomu rozdwojenia do średnicy 2,5 cm . zmiany miażdżycowe w ścianie oraz skrzeplina wypełniająca półksiężycowato prawą część naczynia .Skrzeplina nie przechodzi na naczynia biodrowe . Czy tętniak w przypadku mojego ojca jest niebezpieczny ? oraz czy kwalifikuje się do operacji ? Dodam ,że ojciec ma 69 lat.
Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • Badanie powłok jamy brzusznej – Operacja, która otwiera powłoki jamy brzusznej to laparotomia. Jest to badanie polegające na przecięciu skóry, mięśni i otrzewnej, w wyniku czego następuje otwarcie. Może być stosowana również w celach diagnostycznych i zwana jest wtedy laparotomią zwiadowczą.
  • Tomografia komputerowaTomografia komputerowa jest badaniem radiologicznym pozwalającym na uzyskanie obrazów badanych struktur. Jest badaniem, które wykorzystuje promienie rentgena. Pozwala uzyskać wyraźne i szczegółowe zdjęcia narządów oraz kości.

Nasi lekarze odpowiedzieli też na kilka podobnych pytań innych użytkowników: