Skrzeplina po stentowaniu lewej tętnicy wspólnej

Witam Doktora i pytam co robić z tym: otóż wykonano mi operację na tętnice wspólne lewe, zrobiłam Dopplera i pani doktor się nie spodobało, że tak źle, więc dała mi skierowanie na TK, zrobiłam i poszłam do niej tak jak mi kazała. Była zaszokowana takim wynikiem: Lewa tętnica podobojczykowa ok.4.5 cm, po odejściu od łuku aorty zwężona przez miękkotkankową skrzeplinę przyścienną i ścienne zwapniałe blaszki miażdżycowe na odcinku ok.1cm, omaksymalnie 80-90% powierzchni naczynia. Dalszy odcinek tętnicy z krótkoodcinkowym, postenotycznym poszerzeniem prawidłowo drożny. Stan po stentowaniu lewej tętnicy wspólnej. Przepływ w tętnicach szyjnych (ACC, ACI i ACE) po tej stronie bez istotnych zwężeń. Wnioski: istotne hemodynamicznie zwężenie lewej t.podobojczykowej. Stan po stentowaniu lewej ACC.Proszę mi to wytłumaczyć, bo ja nie chcę iść na następną operację. Moim zdaniem lekarz operujący popełnił błąd, że ta skrzeplina się pojawiła w tak krótkim czasie tuż po operacji. Żyję z dnia na dzień pod strachem. Oprócz tego to jestem po operacji serca już 5 rok.

W tym przypadku nie dopatrywałbym się żadnego błędu lekarskiego. Skrzeplina pojawiła się zapewne samoistnie i jest to tylko czysty przypadek, a nie wynik interwencji lekarskiej. Zapewne doszło do pęknięcia blaszki miażdżycowej (bardzo często dzieje się to samoistnie) w tętnicy podobojczykowej lewej co spowodowało wytworzenie skrzepliny przyściennej zwężającej istotnie światło tętnicy. Niestety taki wynik badania angio-TK świadczy o bardzo dużym zwężeniu lewej tętnicy podobojczykowej co na pewno będzie wymagało leczenia zabiegowego (zapewne stentowania). Trzeba w tej sprawie pilnie skonsultować się z chirurgiem naczyniowym.