Skrzeplina w żyle odstrzałkowej a konieczność noszenia rajstop przeciwżylakowych

W żyle odstrzałkowej miałam skrzepline, ( skutek stosowania anykoncepcji), która po leczeniu zwiotczała i jest bardzo niewielka. Nie mam żylaków i w tej chwili nie przyjmuję żadnych leków. Czy powinnam nosić rajstopy przeciwżylakowe i jakiego stopnia kompresji?

Lek. Tomasz Budlewski

Proszę koniecznie udać się do lekarza chirurga naczyniowego. Na podstawie bezpośredniego badania, USG naczyń żylnych kończyn dolnych będzie można zastosować najbardziej odpowiednie postępowanie.

Witam serdecznie, zakrzepica żył powierzchownych wymaga stosowania kompresjoterapii II' do czasu ustąpienia skrzepliny. Jeżeli ujście żyły odstrzałkowej jest na typowej wysokości, wystarczy podkolanówka. Unikanie kompresji w tej sytuacji sprzyja nawrotom zakrzepicy. Pozdrawiam, dr n. med. Łukasz Szczygieł, spec. angiolog