Skrzeplina w żyle powierzchniowej

Witam.
Mam 26 lat, niecałe dwa miesiące temu przeziębiłam się, nie było to jakieś wielkie przeziębienie, ale zaniepokoiło mnie to że powiększył mi się węzeł chłonny za uchem, więc poszłam do lekarza. Pani Doktor powiedziała, że przy przeziębieniu może powiększyć się węzeł chłonny( miał około 1,3 cm). Zaleciła zażywać **** (lek na przeziębienie) i smarować węzeł maścią rozgrzewającą, zaznaczyła, że powiększony węzeł chłonny może utrzymywać się do 2 miesięcy.

W ubiegłym tygodniu tuż przed okresem pojawiło mi się zgrubienie na piersi, nie przypominało to guza, ale poszłam do lekarza, bo się bardzo stresowałam. Okazało się, że stan zapalny skumulował się w jakiejś niewielkiej żyłce na piersi, stworzył niewielki zakrzep, czy skrzeplinę tak jakoś, zostało to stwierdzone na podstawie badania usg piersi (pani doktor powiedziała, że to żyła powierzchniowa, czy coś takiego). Dostałam serię zastrzyków w brzuch, dzisiaj dostałam już szósty, oprócz tego jeszcze dodatkowo tabletki i maść do smarowania.
Moje pytanie brzmi tak, czy po szóstym zastrzyku już powinno to ustąpić, bo ja jakichś wielkich zmian nie widzę? I drugie pytanie, czy to że powstała ta skrzeplina może być spowodowane tym, że zażywałam tabletki antykoncepcyjne przez rok i trzy miesiące. Pani doktor kazał mi je odstawić, z tego względu, że hormony powodują zagęszczenie krwi. Jeszcze jedno pytanie, czy ten powiększony wcześniej węzeł chłonny mógł mieć wpływ na pojawienie się skrzepliny w żyle.
Z góry dziękuję za odpowiedź.

27 LAT ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam.
Powiększony węzeł z pewnością jest związany jedynie z infekcją dróg oddechowych, nie ma nic wspólnego ze skrzepliną. Powinna Pani zdecydowanie zastosować się do zaleceń lekarza, który zdecydował o odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych. Hormony zawarte w tych preparatach mają właściwości zagęszczające krew. Jeśli przyjmująca je osoba jest dodatkowo, z innych przyczyn zewnętrznych (np. uraz, unieruchomienie, operacja, intensywne palenie papierosów) lub niejako "sama z siebie" predysponowana do zakrzepicy, to w żyłach mogą powstać zakrzepy, tak jak u Pani.
Skutki zakrzepicy mogą być bardzo złe, może bowiem dojść do zatorowości płucnej lub udaru mózgu- stanów bezpośrednio zagrażających życiu. Zastrzyki, które Pani zlecono, nie powodują rozpuszczania skrzepliny, lecz zapobiegają jej powiększaniu się i pojawianiu nowych. Zakrzep rozpuści się samoistnie, z udziałem enzymów naturalnie występujących we krwi. Proces ten może potrwać nawet kilka tygodni.
Proszę spokojnie kontynuować terapię, przez zalecony okres, i pamiętać o odstawieniu doustnej antykoncepcji.
Pozdrawiam serdecznie!