Kobieta , 22 lata

Witam! Na imię mam Aneta i bardzo coś mnie martwi. Odkąd tylko pamiętam zawsze miałam bardzo bolesny i obfity okres. Miesiączkuję w miarę regularnie, nie współżyję i nie stosuję żadnej antykoncepcji. Jakieś dwa, góra trzy dni tuż przed okresem odczuwam delikatne bóle (skurcze) brzucha takie jak podczas okresu tylko lżejsze, a na bieliźnie pojawia się na początku śluz o zabarwieniu kawy, a niedługo później ciemnobrązowe skrzepy krwi. Niekiedy pojawia się w śluzie krew taka jak przy okresie lub sama krew tylko w bardzo śladowej ilości. Wygląda to tak jakby mój okres poprzedzało wydzielanie się na dwa dni przed skrzepionej krwi albo już się zaczynał, tylko nie od razu dość silnym krwawieniem, tylko śluzem z krwią i krwią skrzepniętą. Dodam, że mój okres trwa dość długo okolo 6-7 dni krwawienia, i pod koniec też pojawiają się skrzepy krwi takie jak tuż przed okresem. Czy to jest normalne?? Mam to od jakiś 2 lat wcześniej czegoś takiego nie zaobserwowałam, ale zawsze miałam długi, bolesny okres - wcześniej bardzo nieregularny. Do tej pory uważałam to za coś normalnego, ale poczytałam trochę postów na stronie i zaczęłam się bardzo martwić, że coś jest ze mną nie tak i mogę nie mieć przez to dzieci. Proszę o obszerną odpowiedź i poradę. Dziękuję i pozdrawiam.

Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
Lek. Anna Syrkiewicz 79
Lek. Anna Syrkiewicz Lekarz medycyny rodzinnej, Warszawa Białołęka 79 poziom zaufania
Zaufany specjalista Umów wizytę
Edytuj odpowiedź

Witam serdecznie!

Ciemne zabarwienie krwi świadczy o jej utlenowaniu, które zwykle ma miejsce przy powolnym spływaniu krwi z wyżej położonych narządów płciowych, najprawdopodobniej macicy.

Ze względu na wielomiesięczny wywiad w kierunku występowania dolegliwości konieczne jest udanie się na wizytę kontrolną do ginekologa. Krew z występowaniem masywnych skrzepów na początku i końcu miesiączki może przemawiać za mięśniakami, polipami, a także zaburzeniami hormonalnymi.

Jak sama Pani wspomina, dolegliwości trwają już długo. Wcześniej występowały nieregularne cykle, które również mogą mieć podłoże hormonalne.

Ustalenie właściwego rozpoznania możliwe jest jedynie poprzez przeprowadzenie badania ginekologicznego oraz badania USG. Z tego powodu zachęcam Panią do wizyty u ginekologa, który przeprowadzi pełną diagnostykę. Jeżeli dolegliwości bólowe są nasilone, najprawdopodobniej lekarz zleci Pani odpowiedni preparat przeciwbólowy.

Pozdrawiam

 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • Ginekologia – Profilaktyką i leczeniem chorób wyłącznie żeńskiego układu płciowego zajmuje się ginekologia. Problemy ginekologiczne obejmują zaburzenia miesiączkowania, stany zapalne pochwy, antykoncepcję, niepłodność, nowotwory narządów rodnych, badania piersi, anorgazmię, problemy z ciążą, nadżerki czy zapalenia przydatków.
  • Ciąża – Dwie kreski na teście ciążowym potrafią uszczęśliwić niejedną kobietę, która stara się o dziecko. Jednak w pierwszych tygodniach ciąża może dać się we znaki: poranne mdłości, bóle głowy, wrażliwość na zapachy, zmienność nastrojów – to tylko niektóre z pierwszych objawów ciąży.

Nasi lekarze odpowiedzieli też na kilka podobnych pytań innych użytkowników:

Wyszukaj lekarza po opiniach