Skrzepy krwi - czym to grozi?

Witam! Na imię mam Aneta i bardzo coś mnie martwi. Odkąd tylko pamiętam zawsze miałam bardzo bolesny i obfity okres. Miesiączkuję w miarę regularnie, nie współżyję i nie stosuję żadnej antykoncepcji. Jakieś dwa, góra trzy dni tuż przed okresem odczuwam delikatne bóle (skurcze) brzucha takie jak podczas okresu tylko lżejsze, a na bieliźnie pojawia się na początku śluz o zabarwieniu kawy, a niedługo później ciemnobrązowe skrzepy krwi. Niekiedy pojawia się w śluzie krew taka jak przy okresie lub sama krew tylko w bardzo śladowej ilości. Wygląda to tak jakby mój okres poprzedzało wydzielanie się na dwa dni przed skrzepionej krwi albo już się zaczynał, tylko nie od razu dość silnym krwawieniem, tylko śluzem z krwią i krwią skrzepniętą. Dodam, że mój okres trwa dość długo okolo 6-7 dni krwawienia, i pod koniec też pojawiają się skrzepy krwi takie jak tuż przed okresem. Czy to jest normalne?? Mam to od jakiś 2 lat wcześniej czegoś takiego nie zaobserwowałam, ale zawsze miałam długi, bolesny okres - wcześniej bardzo nieregularny. Do tej pory uważałam to za coś normalnego, ale poczytałam trochę postów na stronie i zaczęłam się bardzo martwić, że coś jest ze mną nie tak i mogę nie mieć przez to dzieci. Proszę o obszerną odpowiedź i poradę. Dziękuję i pozdrawiam.

Witam serdecznie!

Ciemne zabarwienie krwi świadczy o jej utlenowaniu, które zwykle ma miejsce przy powolnym spływaniu krwi z wyżej położonych narządów płciowych, najprawdopodobniej macicy.

Ze względu na wielomiesięczny wywiad w kierunku występowania dolegliwości konieczne jest udanie się na wizytę kontrolną do ginekologa. Krew z występowaniem masywnych skrzepów na początku i końcu miesiączki może przemawiać za mięśniakami, polipami, a także zaburzeniami hormonalnymi.

Jak sama Pani wspomina, dolegliwości trwają już długo. Wcześniej występowały nieregularne cykle, które również mogą mieć podłoże hormonalne.

Ustalenie właściwego rozpoznania możliwe jest jedynie poprzez przeprowadzenie badania ginekologicznego oraz badania USG. Z tego powodu zachęcam Panią do wizyty u ginekologa, który przeprowadzi pełną diagnostykę. Jeżeli dolegliwości bólowe są nasilone, najprawdopodobniej lekarz zleci Pani odpowiedni preparat przeciwbólowy.

Pozdrawiam