Skrzywienie kręgosłupa oraz ból i mrowienie wewnętrznej strony ud

Problemów ma kilka. Mam 51 lat, średniej budowy ciała, lekka nadwaga. Praktycznie od zawsze bolał mnie kręgosłup - skrzywienie w odcinku lędźwiowym, teraz wyostrzenie przednich krawędzi trzonów dolnych kr. lędźwiowych, zmiany przeciaszeniowe w stawach międzywyrostkowych. Od niedawna dokucza mi ból i martwienie/mrowienie zewnętrznych stron ud, natomiast łydki puchną i twardnieją (w kostce też). Czy to może mieć związek z kręgosłupem? Będę wdzięczna za poradę.

Witam serdecznie,

Jest bardzo wysokie prawdopodobieństwo, ze pani dolegliwości sa spowodowane problemami z kręgosłupem. Radzę udać sie do ortopedy/chiropraktyka, który postawi odpowiednia diagnozę oraz zaleci terapie. Ze strony odżywiania tego typu zmiany mogą byc zaostrzane jesli w organizmie brak nawodnienia, stosowanie dlugo gotowanych bulionow na kościach, żelatyna, ziemia okrzemkowa czy kwasy omega-3 mogą pomoc łagodzić objawy.

Pozdrawiam dietetyk naturopata Joanna Brejecka-Pamunkas

Więcej informacji na www.naturalhealing.pl

W obrębie kręgosłupa znajduje się wiele struktur anatomicznych, które mogą być źródłem dolegliwości.
Aby postawić właściwe rozpoznanie niezbędna jest znajomość charakteru dolegliwości, objawów towarzyszących, czynników prowokujących i wielu innych danych.
W każdym przypadku najważniejsze jest określenie zależności objawów klinicznych ze zmianami stwierdzanymi w wykonanym badaniu.
W celu postawienia diagnozy i ustalenia dalszego postępowania i niezbędny jest wywiad i badanie przedmiotowe, które w tym wypadku powinien przeprowadzić neurolog, ortopeda lub neurochirurg.
Leczenie schorzeń kręgosłupa jest najczęściej długotrwałym i złożonym procesem. Może ono obejmować farmakoterapię, zabieg termolezji, blokadę terapeutyczna, znieczulenie zewnatrzoponowe. Zabiegi te służą zmniejszeniu dolegliwości bólowych i umożliwieniu intensywnej rehabilitacji. Rehabilitacja może być wspomagana zabiegami akupunktury lub TENS .
Najczęściej podstawą leczenia jest odpowiednio dobrana i systematyczna rehabilitacja.
W rzadkich przypadkach może okazać się, że wskazane jest leczenie operacyjne.