Skupienie tyreocytów tworzących struktury drobnopęcherzykowe

Bardzo prosze o wyjasnienie obrazu cytologii tarczycy. W rozmazie ze zmiany lewego plata tarczycy material obfity.Stwierdza sie skupienie tyreocytow tworzace struktury drobnopecherzykowe z cechami metaplazji oxyfilnej.Kategoria IV eg Bethesda.Z gory dziekuje.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Metaplazja oksyfilna oznacza przekształcenie(kwasochłonne)komórki,która pod wpływem barwnika zmienia kolor. Jest to podejrzenie nowotworowe ze wskazaniem do usunięcia całkowitego i poddaniu badaniu histopatologicznego. Wynik biopsji cienkoigłowej nie jest jednoznaczny. Ale decyzja należy do endokrynologa.