Skurcze w ciąży

Witam.
Jestem w 22 tygodniu ciąży i zastanawiam się nad tym, czy mam skurcze. Czytałam, że takie skurcze się już pojawiają (braxtona-h.), ale że brzuch robi się twardy jak skala. No i sama nie wiem jak to rozumieć, czy faktycznie cały brzuch (razem ze skórą) jest taki twardy, czy sztywnieje w środku macica, ale skóra jest w miarę miękka.
Jeszcze nie stwardniał mi brzuch tak mocno ani razu, żebym pomyślała, że jest jak kamień, ale twardszy/sztywniejszy czasem się robi, tak jak przy wzdęciu-więc może to wzdęcia, a nie skurcze. Zauważyłam, że jak po jedzeniu wybiorę się na dłuższy spacer, to gorzej mi się chodzi-tak jakby brzuch ciągnął i robił się sztywniejszy, a jak wychodzę na spacer "na głodnego" to bez problemu pokonuje duże odległości.

Poza tym zauważyłam, że od 19 tyg, dziecko ruszało się bardzo często, jak tylko usiadłam i w miarę mocno, a teraz od jakiegoś tygodnia też się rusza, ale to już nie to samo-teraz to już mu się tylko zdążają takie mocne kopnięcia, a tak to są takie zwyczajne kopniaki. Czy jest to spowodowane, że ma coraz ciaśniej, czy może czymś innym?
I jeszcze jedna wątpliwość: rano jak się budzę to mimo, że śpię na lewym boku i z poduszką. to brzuch mam taki jakby obolały, dopiero jak się położę na plecy i podciągnę nogi lub ułożę się na pół leżąco, wszystko wraca do normy.
Mam nadzieje, że nie za bardzo skomplikowałam sytuacje, ale jest to moja pierwsza ciąża i do tej pory to nie miałam żadnych dolegliwości, więc może już pora najwyższa na to żebym odczula, że jestem w ciąży, a ja wyolbrzymiam sytuacje ;)
Bardzo dziękuję za wszelkie wyjaśnienia.

Witaminy w ciąży

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

To naturalne, że w pierwszej ciąży niepokoimy się wieloma odczuciami, których doznajemy. W końcu wszystkie one są nowe, trudne do opisania i, jako niedoświadczone w tej materii, nie wiemy czy wiążą się z zagrożeniem dla dziecka.

Z Pani opisu wynika, że z ciążą nie dzieje się nic złego. Skóra nie twardnieje podczas skurczu macicy. Prawdopodobnie nie ma Pani jeszcze skurczy Braxtona-Hicksa, brzuch twardnieje nieco po prostu po posiłku. Skurcz nie trwa długo- maksymalnie ok. minutę, tak więc gdy się pojawi, łatwo będzie Pani mogła odróżnić go od powyższej sytuacji. Charakter ruchów dziecka ma prawo zmieniać się wraz z trwaniem ciąży. Jak Pani sama zauważyła, jest to związane ze zmianą wymiarów płodu i warunków "przestrzennych" w macicy. Pobolewania brzucha po przebudzeniu również nie budzą niepokoju. Macica i jej "zawartość" ważą już dość dużo i mocno pociągają za więzadła, na których umocowany jest ten narząd, i napierają na ścianę brzucha, gdy leż Pani w jednej pozycji dłuższy czas. Może to powodować nieduży ból.

Pozdrawiam serdecznie!