Skuteczne leczenie choroby afektywnej dwubiegunowej

Czym najlepiej leczyć chorobą dwubiegunową, gdyż od 4 lat leczona jestem Depakiną 500 i Zotaraxsem. Niestety nie czuję się komfortowo i chciałabym się dowiedzieć, czy to można leczyć innymi lekami.

Witam! Choroba afektywna dwubiegunowa jest zaburzeniem afektywnym w którym w przebiegu choroby występują epizody manii (lub hipomanii) oraz depresji. Leczenie tego zaburzenia opiera na stosowaniu normotymików, czyli leków stabilizujących nastrój. Dzięki tym lekom możliwe jest utrzymanie stabilnego nastroju i napędu psychoruchowego. Obecnie podstawowym lekiem w Pani przypadku jest kwas walproinowy, jest to jeden z podstawowych normotymików odznaczający się dużą skutecznością. Istnieje poza nim kilka leków (np. węglan litu, karbamazepina, lamotrygina czy topiramat), które również mogą być również stosowane, ale decyzja o zmianie leku musi być uzasadniona i wynikać np. z nietolerancji leku, braku skuteczności preparatu czy przeciwwskazań. Każda osoba inaczej reaguje na dany lek, dlatego też nie można określić, który lek jest najlepszy. Jeśli odczuwa Pani wyraźny dyskomfort to proponuję skonsultować problem z psychiatrą, a na pewno postara się preparat, który będzie bardziej skuteczny. Pozdrawiam serdecznie!