Skuteczne leczenie krwiaka mózgowego u nastolatka
Witam, bardzo proszę o szczerą opinię na temat różnic leczenia - postępowania w sytuacji zagrożenia życia śmiercią osiemnastoletniemu licealiście - pomiędzy różnie określonymi przyczynami (na podstawie wyniku badań tomografii komputerowej głowy z dnia kolejnego - po wykonaniu operacji neurochirurgicznej): "pourazowy" + "przewlekły", a: "samoistny" + "ostry" - ze stwierdzonym krwiakiem podtwardówkowy, śródmózgowy i podpajęczynówkowy; utratą przytomności (wzmagane narkozą przez ponad 2 tyg.), niedowład i porażenie czterokończynowe oraz pozostałe standardowe konsekwencje operacji okolicy czołowo-ciemieniowo-skroniowej lewej. W opinii bardzo proszę o ustosunkowanie się do szacowanych rokowań na przyszłość oraz przewidywanych kolejnych krwawieniach (starania uniknięcia nadmiernym ruchom głowy). Z góry serdecznie dziękuję. pozdrawiam XYZ

MĘŻCZYZNA, 24 LAT ponad rok temu
Magdalena Mroczek
79 poziom zaufania
Krwiak podtwardówkowy jest to nagromadzenie się wynaczynionej krwi między oponą twardą, a pajęczynówką czyli na powierzchni mózgu. Wyróżnia się dwa rodzaje krwiaków podtwardówkowych: ostry i przewlekły.
W krwiaku podtwardówkowym ostrym dochodzi do szybkiego nagromadzenia się krwi. Zazwyczaj powstaje on w wyniku urazu lub wypadku. Leczenie jest wyłącznie operacyjne. Mózg może ulec obrzękowi, a ciśnienie śródczaszkowe wzrosnąć. Należy wtedy wykonać operację neurochirurgiczną. Może polegać ona na wytworzeniu małych otworków w czaszce lub na trepanacji czaszki.
Krwiak przewlekły powstaje powoli, przez łagodniejsze i powtarzalne urazy głowy. Czasami nie można jednoznacznie ustalić przyczyny jego powstania. Często występuje u osób starszych. Jego leczenie może być operacyjne, podobne do opisanego powyżej lub zachowawcze, w zależności od wielkości i stanu klinicznego.
Co do objawów krwiaka, to są one różne. Zależą od jego położenia i wielkości. Do typowych objawów mogą należeć: napady padaczkowe, zaburzenia widzenia, bóle głowy, zaburzenia mowy czy zaburzenia czucia. To czy krwiak będzie się powiększał, trudno jest przewidzieć. Zależy to od jego umiejscowienia i wielkości, ale nawet to nie pozwala na podanie jednoznacznego rokowania.
Około 20-30 proc. pacjentów odzyskuje pełną lub częściową funkcjonalność mózgu po krwiaku podtwardówkowym. U części osób nadal mogą występować napady padaczkowy lub inne uszkodzenia neurologiczne. Co do rokowania, czasami nie da się tego jednoznacznie przewidzieć. Na pewno trzeba wykonywać kontrolne obrazy głowy, aby móc zobaczyć czy krwiak powiększa się, zmniejsza, czy pozostaje bez zmian.